Kuskusy medvědí chová jen pět zoo na světě, mezi nimi i ta v Ústí nad Labem
Zoologická zahrada v Ústí nad Labem chová jako jedna z pěti zahrad na světě kuskusy medvědí. O jejich biologii se zatím moc neví, a tak i ústecká zoo přispívá tímto chovem do výzkumu.
„Teď jsou naši kuskusové na dietě – měli se u nás až moc dobře. Měli by jako potravní specialisti jíst hlavně listí, my jim tu potravinovou dávku ale doplňujeme o kořenovou zeleninu. Ta ale obsahuje i cukry, a to pro zvířata v lidské péči není moc dobré, protože nemají moc pohybu. Milují meruňky, ale těch je nedostatek. A jako pamlsek jim pak dávám každý den malý kousek avokáda,“ vysvětluje Radka Ševcovicová, která se o kuskusy medvědí v ústecké zoo stará.
V létě si pak podle ní kuskusové medvědí pochutnávají i na květech růží, ovšem nesmějí být chemicky ošetřené.
I když vypadají kuskusové jako roztomilí medvídci, jsou to vačnatci – samice mláďata odchovávají ve vaku jako klokani. „Nejvýraznějším znakem je pro ně chápavý ocas a to, jakým stylem se chápou větví – dokážou vytvořit protistojné dva prsty proti třem ostatním. To všechno právě jsou adaptace pro stromový způsob života,“ přibližuje zooložka Petra Padalíková.
Kuskusové medvědí v přírodě žijí v korunách pralesů na jediném místě – na indonéském ostrově Celebes. I tam ale stromů ubývá. Lidé je podle zooložky ohrožují i jinak. „On je poměrně i dost veliký na zástupce kuskusovitých a bohužel je v Indonésii loven pro maso. Na černém trhu se jeho cena pohybuje kolem 50 dolarů za kus,“ dodává Padalíková.
Kuskusy medvědí chová pět zoologických zahrad na světě. Jejich odchov a rozšíření populace se ale moc nedaří.
„Náš pár je bohužel už starý na to, aby odchoval svá mláďata. My ale usilujeme o to, abychom získali další jedince – přímo ve spolupráci s jednou indonéskou zahradou,“ dodává Petra Padalíková. Doufá, že jednání dopadnou dobře a do zoo přijdou další kuskusové medvědí.
Související
-
Zoo v Ústí vstoupila do nové sezóny s nově upravenými pavilony. Novinkou je Asijský dům
Zoo v Ústí nad Labem v neděli slavnostně zahájila novou sezónu. Návštěvníkům představila také nový Asijský dům. Bývalý sloninec se proměnil v domov tapíra čabrakového.
-
Ústecká zoo zahajuje sezonu s mnoha novinkami – mění se pavilony i zázemí pro návštěvníky
Zoologická zahrada v Ústí nad Labem zahájí sezónu s mnoha změnami. Třeba pavilon orangutanů ovládli kočkodani. A tapír Mekong se přestěhoval o do bývakého slonince.
-
V ústecké zoo panuje smutek – museli tam utratit i druhé mládě gepardů štíhlých
V říjnu 2022 oznámila ústecká zoologická zahrada radostnou novinu – narození dvou mláďat gepardů štíhlých. Jednalo se o historický úspěch v chovu tohoto druhu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.