Krupka prodá osm pozemků v Unčíně pro výstavbu rodinných domů

10. květen 2021 15:15

Zastupitelé Krupky na Teplicku 10. května schválili prodej osmi parcel v Unčíně. Jedná se o pozemky, které původně město nabízelo jako jeden celek. Opozice loni prodej kritizovala a dosáhla jeho zrušení.

Město pozemky prodává obálkovou metodou nejvyšší nabídce. Původně hektarovou parcelu po zrušení záměru prodeje loni v listopadu radnice rozdělila na osm parcel o výměře zhruba osm tisíc metrů čtverečních.

Vedení města stanovilo minimální cenu 315 korun za metr čtvereční – s přihlédnutím k tomu, že jde o louku, kde si budou muset budoucí majitelé postavit veškeré sítě a komunikace.

Zájemci dávali do konce dubna nabídky v zalepených obálkách – bylo jich celkem 189. Osmičlenná komise složená ze zástupců všech politických subjektů v zastupitelstvu je rozlepovala a zapisovala od 9:30.

Otevírání 189 obálek s nabídkami na koupi pozemků v Unčíně sledovali i někteří zájemci

Radnice teď úspěšné žadatele vyzve k podpisu kupní smlouvy – nezávislý starosta Zdeněk Matouš zvolený za ČSSD doufá, že nevyužijí dvoutýdenní lhůty k odstoupení – město by pak muselo oslovit dalšího zájemce v pořadí – tím by se cena snižovala.

Sdružení Zdravá Krupka loni upozorňovalo na to, že záměr prodeje nebyl vyvěšen v souladu se zákonem – to později potvrdilo i ministerstvo vnitra.

Zastupitel Rostislav Příhoda namítal třeba to, že když byl pozemek nabízený vcelku, tak by to mohlo odradit některé uchazeče – i proto vlastně došlo později k tomu rozdělení. Jan Kuzma z ANO kritizoval cenu – původně totiž město chtělo 303 korun za metr čtvereční, přitom podle Kuzmy Krupka podobné pozemky prodává za dvojnásobek.

Nezvykle nízkou cenu serveru iRozhlas potvrdili i realitní makléři – server také zveřejnil informaci, že ještě před prvním zveřejněním záměru projevili zájem o pozemky někteří pracovníci radnice a jejich příbuzní.

Objevily se i názory, že by město mělo nejdřív pozemky zasíťovat a pak prodat dráž – to ale starosta Matouš odmítl. Zmínil, že takto město připravilo pozemky pod lanovkou a pak několik let trvalo, než se je podařilo prodat.

Spustit audio

Související