Křížem krajem: Romány Karolíny Světlé ožívají na nové naučné stezce v Podještědí na Liberecku

21. duben 2015

Posaďte se vedle lesní panny, pohlédněte do malebné podještědské krajiny a poslechněte si zvukové nahrávky, které se vztahují nejenom k postavám z románů Karolíny Světlé, ale i k životním okamžikům této známé spisovatelky. Na novou naučnou stezku s názvem Po stopách Karolíny Světlé nás pozvylay její zakladatelky z o.s. Stopy v krajině -Tereza Rafoth a Andrea Fischerová.

Naučná stezka Po stopách Karolíny Světlé přibližuje oblast Podještědí, kde započaly svůj život romány Kříž u potoka, Frantina, Skaláci nebo Vesnický román.

Okruh stezky měří 7,5 kilometru, vede po zelené a žluté turistické trase a začíná i končí u kostela ve Světlé pod Ještědem.

Na trase jsou rozestavěné informační panely, které se zaměřují na život a dílo této známé spisovatelky. Jde o zajímavé historické texty a fotografie z archívů Podještědského muzea v Českém Dubu a Sdružení rodáků a přátel kraje Karolíny Světlé.

Karolina Světlá v roce 1860

Cennou součástí naučné stezky je 18 zvukových nahrávek, např. projev odhalení pomníku Karolíny Světlé z roku 1931, poprvé zazní hlas Antoše z Vesnického románu nebo hlas Józy z Kříže u potoka.

Znavení poutníci mohou usednout na dřevěnou lavici vedle lesní panny, nebo pohlédnout do kraje Podještědí spolu se spisovatelkami a obrozenkyněmi, zvěčněnými v dřevěné lavici.

Naučnou stezku vytvořilo občanské sdružení Stopy v krajině, které myslí i na milovníky geocachingu - v okolí naučné stezky najdou 5 nových geocachingových schránek, takzvaných kešek. Tyto ukryté poklady se vztahují k životu a dílům Karolíny Světlé.

autor: Iveta Kalátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.