Krakonošova družina

Mezi ochranné duchy míst na mapě Čech se vmísil i jeden velmi neobvyklý - duch německého vojáka z druhé světové války, který byl původně jen místním strašidlem. Jak se jmenuje a kde se údajně vyskytuje?

Knihu Jana Pohunka „Krakonošova družina“ z produkce pražského Národního muzea můžete získat, pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku.

Své odpovědi posílejte na adresu planetarium@rozhlas.cz. Nezapomeňte přitom uvést své plné jméno a poštovní adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Máte na to čas do neděle 25. února. Hodně štěstí!

Správná odpověď na minulou otázku

V grónském ledu se našly stopy silné sopečné erupce z půlky 13. století. Vulkán, který katastrofu zavinil, však vědci určili až nedávno. O jakou sopku šlo a kdy vybuchla?

K erupci došlo nejpravděpodobněji v roce 1257, případně i 1258, na indonéském ostrově Lombok, kde začala soptit sopka Samalas, součást vulkanického komplexu Rinjani. Tato erupce je označována jako vůbec nejsilnější od konce doby ledové. Aerosoly, které sopka vypustila, způsobily sopečnou zimu a ochlazení atmosféry na několik let. Vedlo to k hladomorům a neúrodě v Evropě i jinde, snad i ke spuštění takzvané Malé doby ledové, několik století trvajícího chladného období. O tom se však stále diskutuje.

Knihu Alexandry Witzeové a Jeffa Kanipeho „Ostrov v plamenech. Neobyčejný příběh Laki, sopky, která v osmnáctém století zatáhla nebe nad Evropou“ od nás za správnou odpověď dostanou hned dva výherci – Pavel Svoboda z Pohořelic a Matouš Randák z Hejnic. Gratulujeme!

kniha, čtenář, knihy, literatura

O soutěži

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také zde, na našem webu.

Úplná pravidla soutěže magazínu Planetárium

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.