Kostely a Měsíc. Archeologické výzkumy v bývalých Libkovicích a pozvánka do měsíčního modulu
Planetárium 31-2019 (28.7.)
Archeologické výzkumy v Libkovicích: archeologové Martin Volf a Paweł Konczewski, antropolog Jacek Szczurowski – Kus Měsíce a lunární modul v Praze: astronom Jakub Rozehnal – Objevy a události – Procházka srpnovou oblohou
V úvodním přehledu zajímavostí např. uslyšíte o prvním nálezu pravěkého osídlení v tatranských jeskyních na Slovensku nebo o chystaném střeleckém experimentu brněnských archeologů. Povíme vám, jak skončila čínská vesmírná laboratoř Tchien-kung 2 a nevynecháme ani úspěšný start indické sondy Čandrájan-2, která by měla v září vysadit na povrch Měsíce modul s vozítkem. (1:06)
Kostel nad kostelem
Kostel svatého Michaela archanděla v Libkovicích na Mostecku, postavený koncem 19. století, sice krátce po změně režimu přežil likvidaci obce kvůli plánované těžbě hnědého uhlí, zahubila jej však divoká devadesátá léta. Jeho věž se tyčila nad zplanýrovanou krajinou jako poslední připomínka obce, zmiňované již ve 12. století, do roku 2002, kdy byl zapomenutý, rozkradený a zchátralý kostel nakonec zbořen. Pozůstatky kostela teď spolu se základy jeho středověkého předchůdce a přilehlým hřbitovem zkoumají archeologové. Dříve než krajinu za pár let pohltí rypadla uhelného velkolomu Bílina, chtějí co nejlépe poznat její minulost.
Oblast Lomského potoka v podhůří Krušných hor bývala svébytným mikroregionem, kde lidé sídlili už od pravěku. Obydlí, hrobů i dalších stop lidské přítomnosti si v této oblasti už dávno všímali regionální badatelé. Mezi ně se později zařadili i archeologové z mosteckého Ústavu archeologické památkové péče Severozápadních Čech, kteří v areálu bývalých Libkovic bádají dnes. Jak ale uslyšíte, výzkum je tak rozsáhlý, že by na něj sami nestačili. S jedním z mosteckých archeologů, Martinem Volfem a jeho dvěma polskými kolegy jsme se nedávno sešli přímo na bývalé libkovické návsi. (4:37)
Procházka oblohou a naše soutěž
Miroslav Zimmer ve své pravidelné rubrice prozradí, co zajímavého bude nad našimi hlavami k vidění v průběhu měsíce srpna. (23:09)
Dozvíte se také, jak dopadla naše červencová soutěž o knihu „matematických kratochvílí“ Josefa Strouhala „Hádej, hádej, hadači“ z produkce nakladatelství Albatros. (26:56)
Kus Měsíce a lunární modul v Praze
Padesáté výročí přistání prvních lidí na Měsíci v minulých dnech připomněla snad každá přírodovědná či astronomická instituce nebo technické muzeum na světě. Ani u nás to pochopitelně nebylo jiné. Asi největší unikáty jsou stále k vidění v Praze na Petříně a také v budově Planetária v Královské oboře. O co přesně jde, vám prozradíme v poslední části dnešního pořadu.
Unikátní exponáty, které si v Praze právě teď můžete prohlédnout, vám představí astronom Jakub Rozehnal, ředitel pražského Planetária a Štefánikovy hvězdárny. (27:57)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.