Kostel v Konojedech dal postavit hrabě Sporck jako poděkování za zázračné uzdravení syna

11. říjen 2017

Vzkříšený skvost. I tak by se dalo říkat kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěku. Díky úsilí Společnosti pro obnovu památek Úštěcka tento pozdně barokní kostel znovu krášlí střed obce a v roce 2017 po právu získal i cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost).

Stavba na místě staršího kostela probíhala v polovině 18. století. Investorem byli majitelé panství – manželé Anna Kateřina a František Karel Swéerts-Sporck, kteří tak vyjádřili poděkování za zázračné uzdravení syna.

A nešetřili! Například na oltář a další vnitřní stavební prvky byl dovezen mramor až z Itálie.

Druhá polovina 20. století přinesla devastaci vnitřní i vnější, ale Společnost pro obnovu památek Úštěcka, v čele s Tomášem Hlaváčkem, předvedla heroický výkon – nejprve při získávání peněz z tzv. Norských fondů a posléze i při vlastní rekonstrukci.

Dnes konojedský kostel poskytuje návštěvníkům mimořádný zážitek a navíc i prostor pro koncerty krásné hudby.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.