Konopí – superpotravina i lék na duši

Kosmetika, léčiva, potraviny, oděvy, stavebnictví, automobilový průmysl. Konopí má opravdu široké uplatnění. Jeho léčebné účinky jsou známé od nepaměti. Může pomoci na astma, deprese, rakovinu, bolesti hlavy i doplnění energie. A navíc je to superpotravina, která může tělu dodat bílkoviny i zdravé nenasycené mastné kyseliny.

„Nejvýznamnější zastoupení potraviny z konopí je konopný olej, protože obsahuje velmi významné nenasycené mastné kyseliny – omega 3 a omega 6,“ vysvětluje Jan Janovský, jednatel společnosti Cannabis Pharma.

Zázračný konopný olej?

Konopný olej patří mezi nejlepší rostlinné oleje. Čím je tak prospěšný? „Vysoké zastoupení nenasycených mastných kyselin a dokonalý poměr omega 3 a omega 6, které potřebujeme, abychom vůbec přežili,“ popisuje Jan Janovský. A právě zmiňované nenasycené mastné kyseliny mají i pozitivní účinky na naše zdraví a krásu – regulují metabolismus, upravují hladinu cholesterolu a řeší civilizační choroby.

Chybějí vám bílkoviny? Kupte si konopná semínka

Zdravou superpotravinou jsou i konopná semínka. Jsou totiž vynikajícím zdrojem bílkovin. „Pro sportovce úplně ideální, ale mohou jej i starší lidé – pro vitalitu, úpravu krevního tlaku a hladiny cholesterolu,“ říká Jan Janovský.

Konopí jako lék? Bez registrace to nejde

Léčiva z konopí by měla být registrovaná. „Na trhu už je několik registrovaných léčiv, funguje to tak, že přijdete do lékárny s receptem a lékárnice vám vydají příslušný lék,“ vysvětluje odborník. Konopí pro léčebné účely bez receptu neseženete. „Novinkou je u nás léčebné konopí, což jsou okvětní lístky marihuany, které vám vydají na lékařský předpis,“ uzavírá Jan Janovský.

autor: Veronika Dašková
Spustit audio