Koktáte při mluvení? Zkuste zpívat!
Také jste si při loňské soutěži „Československo má talent“ kladli otázku, jak je možné, že muž, který koktá, vyzpívá s bravurou náročné operní árie? A co vlastně způsobuje koktání?
Logopedi mají pro lidi s vadou řeči v podobě koktání zajímavou radu. Pokud vám něco nejde vysvětlit, představte si nějakou melodii a to, co potřebujete vyslovit, zazpívejte!
„Nejdřív se ptáme, zda má někdo v rodině takovou vadu řeči. Většinou tomu tak je, ale někdy se prostě jen něco stane, co to koktání vyvolá,“ vysvětluje dětská psycholožka Jitka Havlová.
Vyvolávačem koktání může být stres, zkoušení ve škole nebo puberta – prostě zátěž na dětskou psychiku.
V takovém případě následuje po psychologickém vyšetření návštěva logopeda, který dítě naučí, jak správně dýchat a jak pracovat s hlasem. Součástí léčby může být i muzikoterapie, při které často dochází k tomu, že se i koktající dítě plynule rozezpívá.
Věřili byste ale tomu, že Jitku Havlovou navštívil i člověk, který se koktání chtěl naučit?
„Byl to jeden herec z libereckého Divadla F.X.Šaldy a sháněl logopedky, které by ho naučily koktat pro roli v divadelní hry Králova řeč – to mě zaujalo,“ směje se psycholožka.
Na otázku, zda za koktajícího dopovědět to, co chtěl říct nebo ho nechat mluvit odpovídá: „Spíš to chce vybízet takového člověka ke klidu, aby se nestresoval a řekl to, co chtěl pomaleji. Snažit se prostě o klidný přístup.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.