Julius Payer – dobrodruh, polárník a malíř z Teplic
Co znamená pro Čechy Emil Holub, to je pro Rakušany teplický rodák Julius Payer – polární badatel, kartograf, malíř a horolezec.
Julius Payer se narodil 2. září 1842 v Šanově. Po letech vojenské kariéry se v roce 1869 připojil k německé polární expedici na pobřeží Grónska. Obě lodi ale zamrzly a polárníci se zachránili na ledové kře. Prožili tam dlouhých 200 dní.
Payera ale tyto útrapy neodradily. Už o tři roky později si dobrodružství zopakoval – tentokrát na větší polární výpravě s cílem doplout co nejblíže k severnímu pólu nebo se plavit podél severního pobřeží Sibiře k východu až do Asie. Payer na ní působil jako lodní důstojník.
Loď nakonec ale zase zamrzla a polárníkům trvalo rok, než se pěšky dostali na pobřeží. Výprava byla ale mimořádně úspěšná – v létě roku 1873 totiž objevila Zemi Františka Josefa.
Účastníci expedice byli mnohokrát na pokraji smrti, a když se roku 1874 vrátili do Vídně, stali se z nich hrdinové. Payera jmenovali v Teplicích čestným občanem, dostal vyznamenání a byl dokonce povýšen do šlechtického stavu.
Zbytek života už strávil v klidu. Stal se malířem polárních oblastí a výjevů ze svých výprav. Zemřel 30. srpna 1915 v slovinském Bledu.
Obrazy Smrt Franklinova, Opuštění lodí nebo Bohoslužby byly na pařížském Salonu vyznamenány zlatou medailí. Ve vídeňském historickém muzeu je dnes Payerovi věnována celá expozice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.