Jiří Hřebec – tenisový bouřlivák z Teplic

18. srpen 2023

Když Markéta Vondroušová vyhrála finále Wimbledonu, přímo na centrálním kurtu ji sledoval její bývalý trenér Jiří Hřebec. Tenisový bouřlivák, který byl v 70. letech československou dvojkou za Janem Kodešem.

Narodil se v roce 1950 v Teplicích. Otec byl ligový fotbalista, a proto věděl, že jeho talentovaný kluk musí trénovat celý rok. A tak ho přihlásil do policejní Rudé hvězdy, protože měla jako jediná krytou halu.

Hřebec se stal v roce 1968 dorosteneckým mistrem republiky, o rok později už figuroval v juniorském světovém žebříčku na 4. místě.

V roce 1970 byl členem vítězného reprezentačního mužstva v Galeově poháru. V roce 1975 si dokonce zahrál finále Davis Cupu proti Švédsku.

Hřebec to ve své kariéře dotáhl na 25. místo světového žebříčku. Vyhrál tři turnaje ATP ve dvouhře a čtyři ve čtyřhře.

Raději měl menší turnaje, protože mu z nich zůstávaly tři čtvrtiny výdělku. Z grandslamů ale odevzdávali hráči Pragosportu všechny peníze.

Možná i proto měl Hřebec po celou svou kariéru problémy s nomenklaturními bafuňáři. Jak sám říká, žádný z nich si ale na něj nedovolil, protože byl z Rudé hvězdy – „od fízlů“. Měli pocit, že za ním někdo stojí.

Na začátku 80. let Hřebec emigroval do Německa. Domů se vrátil až v roce 1995.

V současné době působí jako trenér mládeže v ČLTK Praha. Kromě Markéty Vondroušové kdysi vedl také Karolínu Plíškovou. I on sám mohl podle mnohých dokázat to, co ony, kdyby se na kurtu uměl více soustředit.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.