Je to mazel, říká o lišce Míně její opatrovatel Petr Slaba

20. červen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Myslivec Petr Slaba má doma už víc jak rok hodně netradičního mazlíčka. Liška Mína je prý miláčkem rodiny

Pes, kočka, morče nebo i pavouci a hadi – lidé ve svých domácnostech chovají různé domácí mazlíčky. Už jste ale slyšeli o někom, kdo má doma lišku? A navíc mazlivou? Myslivec Petr Slaba z Dubé na Českolipsku se takovým unikátem může pochlubit. Zvíře, které je velmi často vzpomínané v bajkách, má doma už přes rok.

Malé lišče spolu s jeho sourozenci našel Petr Slaba při procházce se svým psem. Mámu hladových mláďat našel mrtvou, a tak vzal jejich osud do svých rukou. Dvě liščata pak ze zařízení, kde chvíli přebývala, utekla, dvě jsou teď v domácnostech myslivců.

Chov lišky: Potřebujete čistotu i několik povolení

A jak vypadá taková péče o lišku? Není to nic jednoduchého. „Ta liška musí být udržována v čistotě, musíte na ni mít veškerá povolení od životního prostředí, z veterinární stanice. Stále je to divoké zvíře, které se nedá úplně ochočit,“ říká Petr Slaba.

Strava pro lišku? Mína má ráda „pacholíčky“

Lišku Mínu si "pochovala" i liberecká redaktorka Českého rozhlasu Sever Michaela Vlková

Co se týká stravy, ta je u lišky téměř shodná se psí. Liška Mína prý dostává maso, zvěřinu, ovoce i zeleninu. Nechybějí ani psí granule. „Má strašně ráda „pacholíčky“ třeba, to je taková zajímavost,“ říká s úsměvem chovatel lišky.

Lišku do domu – veselo v chalupě!

Petru Slabovi a jeho rodině se, od té doby co mají doma Mínu, převrátil život vzhůru nohama. Veselých příhod s liškou je prý celá řada. „Když třeba byla menší, ráda překusovala kabely, všude vyleze, je to strašně hbité, mrštné, zvědavé zvíře, prostě klasická liška,“ vypráví Petr Slaba. Své lišce myslivec z Dubé postavil i útulné bydlení, mazlíček rodiny prý ale raději tráví čas s lidmi.

autor: Michaela Vlková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...