Jan Konvalinka – špičkový biochemik, držitel řady významných ocenění, rodák z Chomutova
Nic lepšího než očkování zatím věda proti infekčním chorobám nevymyslela. A konspirace jsou bláboly, které zabíjejí. Nejen v období pandemie koronaviru to v médiích často říkal jeden z našich nejlepších biochemiků, Jan Konvalinka.
Narodil se v roce 1963 v Chomutově. Biochemii vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Potom absolvoval vědecké stáže na anglických a německých univerzitách. Působil jako prorektor pro vědu a výzkum Univerzity Karlovy a v roce 2022 byl jmenován ředitelem Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.
Prof. Konvalinka se zabývá především výzkumem proteas retrovirů a neuropeptidázami. Pomáhal vyvinout první citlivé metody na testování aktivity proteasy z viru HIV nebo syntetické protilátky iBodies umožňující zobrazovat konkrétní bílkoviny na povrchu buněk či je izolovat z krve a jiných tkání. Objevil také nové mechanismy vzniku virové resistence.
V zahraničí publikoval přes 140 odborných prací. Je držitelem řady významných ocenění, například Dattovy medaile Federace evropských biochemických společností (FEBS) nebo Medaile Učené společnosti ČR.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.