Jak zabránit vykradení bytu? Drahé zámky a zabezpečovací zařízení nestačí
Asi vás napadne, že když ztratíte klíče, měli byste co nejrychleji vyměnit zámek u dveří. Zamykáte se v bytě v noci? Pokud ne, je to chyba. Podle policie dojde zhruba k 90 % krádeží právě v noci. Majitel bytu spí a zloděj v klidu vybírá, co si odnese.
Jak nejlépe dveře zabezpečit? „Na noc pořádně zamknout,“ radí Pavel Vakrčka, specialista v oboru mechanoskopie PČR a vysvětluje: „90% případů vykradení bytu se odehraje v noci, pachatelé používají nejrůznější nástroje na otevření neuzamčených dveří.“
Druhá rada zní: když ztratíte klíče, okamžitě vyměňte cylindrickou vložku v zámku. Riziko, že vaše ztracené klíče někdo zneužije, je totiž velké. „Zloději jsou velice vynalézaví a během několika minut si dokáží udělat kopii klíčů nebo použít nalezené klíče,“ doplňuje Pavel Vakrčka.
Jak drahé zámky či vložky jsou zárukou bezpečí našeho majetku?
„Cylindrické vložky jsou v cenové relaci od 200 korun do 10 tisíců, záleží pouze na vás, jakým zámkem si dveře osadíte,“ říká k tomu Pavel Vakrčka. „ Ovšem když si koupíte ty nejlevnější, nemůžete čekat, že pachatel tu cylindrickou vložku nepřekoná. Na druhou stranu ale, i když je to vložka za tisíce a nejsou dveře pořádně zabezpečené, ochrana je také téměř nulová,“ dodává.
Mechanoskopie zkoumá zámky a trezory, i nástroje, kterými jdou otevřít - a samozřejmě také stopy z místa činu. ¨Práci specialistů jako je Pavel Vakrčka nejspíš znáte z kriminálních firmů. Chtěli jsme na vlastní oči vidět, co se pod jeho rukama odehrává.
„Dost jsem kabely z místa činu, které byly ukradeny z jedné firmy – 10 vzorků a k tomu jsem dostal dvoje kleště, které byly zajištěny u podezřelého,“ komentuje Pavel Vakrčka svoje počínání. „Mým úkolem je porovnat kleště s kabely, jestli tyto kleště byly použity na přestřižení těchto kabelů. To znamená, že vezmu ty kleště, udělám si tzv. zkušební stopy do olověných destiček a poté ty zkušební stopy budu porovnávat se stopami střihu na kabelech,“ popisuje další průběh zkoumání.
Co vlastně může ukázat tzv. zkušební střih do oceli? Veškeré nerovnosti zkoumaného nástroje, které vznikají při používání, pocházejí z výroby, došlo k nim úpravou čelistí nástroje pachatelem aj.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka