Jak vařit česká jídla chutně, ale zdravěji? Rozhovor s šéfkuchařem Zdeňkem Kubíčkem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Svíčková z vepřového

Nějakou tu dietu zná asi každý. Většina lidí s nimi začíná v rámci novoročních předsevzetí. Lze jíst dietně i z pokrmů české kuchyně? O tom jsme se bavili s šéfkuchařem restaurace na Větruši Zdeňkem Kubíčkem.

Česká kuchyně je založena na hutných pokrmech, omáčkách a základech připravovaných na sádle.

Podle Zdeňka Kubíčka, šéfkuchaře s ústecké Větruše lze ale i tato jídla odlehčit díky surovinám, které jsme kdysi neměli k dispozici.

„V minulosti lidé zpracovávali, co měli ve svých hospodářstvích. Například rozbourali prase, měli sádlo, které si vyškvařili, ale pekli z něj také například i cukroví. To dnes už není nutné.“

V současnosti máme možnost zajít si do obchodu a vybrat si z desítek alternativ a surovin, které chceme zpracovat. Například nemusíme sladit klasickým cukrem, ale můžeme použít různá alternativní sladidla, jako například čekankový sirup nebo kokosový cukr.

Pokud chceme vařit lehčí české pokrmy, můžeme podle Kubíčka ubrat převážně na mouce a lepkových surovinách obecně.

„Můžeme místo toho víc využívat zeleninu, kterou můžeme rozmixovat do základu – tím omáčku nebo polévku zahustíme,“ radí šéfkuchař.

Také radí, abychom zařadili do svého jídelníčku více zeleniny a čisté bílkoviny. Je dobré minimalizovat soli a vyhnout se smaženým pokrmům.

Pravidelnost je důležitá

Ačkoliv v dnešní uspěchané době tyto návyky nedodržuje nebo nemůže dodržovat většina z nás, je důležité nastavit si pravidelnost ve stravování.

„Důležitá je snídaně, která nastartuje metabolismus, menší svačina, kde může padnout nějaké to jablko,“ radí Kubíček.

Podle něj je dobré si oběd rozdělit na dvě části – jednu půlku si pak dáme kolem poledne a druhou půlku můžeme sníst kolem třetí hodiny odpoledne. Následuje večeře a případně malá svačina.

Je důležité servírovat všechna jídla v menších dávkách a také dodržovat pitný režim.

autor: Milan Král
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.