Jak najít a poznat své předky

10. únor 2013

Kdo z nás by nechtěl být potomkem nějakého šlechtického rodu – a užívat si majetků, které mu odkázali jeho předci! Ono ale není někdy vůbec jednoduché, zjistit, z jakého rodu pocházíme. Povíme si o tom.

Napadlo vás někdy sestavit si to, čemu odborníci říkají „rodová posloupnost“ a my laikové tak trochu zjednodušeně „rodokmen“? Není to úplně snadná práce a někdo to možná po několika pokusech vzdal. Jak se vyznat v rodových záznamech a jak třeba sestavit alespoň jednoduchou rodovou kroniku, to v těchto dnech ukazuje výstava s názvem Putování za předky, která je k vidění v Křížově vile v Žatci. Redaktor David Hertl se ředitelky žateckého muzea Radmily Holodňáková zeptal, zda skutečně v poslech letech zájem o poznání vlastní minulosti roste.

autor: David Hertl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...