Ivan Olbracht – komunistický prozaik a novinář, rodák ze Semil
V Semilech se v roce 1882 narodil prozaik a novinář Ivan Olbracht, vlastním jménem Kamil Zeman. Jeho otcem byl známý spisovatel Antal Stašek.
Po maturitě studoval práva v Berlíně a později historii a zeměpis v Praze, ale ani jednu univerzitu nedokončil. Vydal se na žurnalistickou dráhu.
Ještě jako sociální demokrat působil v Dělnických listech a Právu lidu, jako člen KSČ později pracoval v Rudém právu. Ve 20. letech byl kvůli svým revolučním komunistickým názorům dvakrát vězněn.
Když v roce 1929 podepsal tzv. Manifest sedmi, což byl protest umělců proti bolševizaci strany a jejímu podřízení Kominterně, byl z KSČ vyloučen.
Z politiky se stáhl a ve 30. letech pobýval často na Podkarpatské Rusi. V zaostalém regionu založil školu. Zde také napsal slavnou knihu Nikola Šuhaj loupežník. Na motivy tohoto baladického románu byl v roce 1978 natočen známý film Balada pro banditu.
Zfilmovány byly rovněž Olbrachtův Román Golet v údolí, povídky Hanele a Prstýnek a v roce 1952 také agitační Anna proletářka.
V době německé okupace žil Ivan Olbracht na Třeboňsku a účastnil se odboje ve styku s partyzány.
Za války opět vstoupil do KSČ. Po roce 1945 byl dokonce členem ústředního výboru strany a jejím poslancem v Národním shromáždění. V roce 1947 mu byl udělen titul Národní umělec.
Zemřel 30. prosince 1952 ve Státním sanatoriu v Praze.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.