Ingenuity - první vrtulníček na Marsu a letošní plány výzkumu Sluneční soustavy od Jupiteru dál
In memoriam Ingenuity (4:27) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Běžel čas v mladém vesmíru pomaleji? (19:23) – Kosmonautika 2024, 7. část: K Jupiteru a ještě dál (25:16)
V úvodním přehledu zajímavostí se zmíníme o pravděpodobném výskytu kočky divoké na Křivoklátsku, představíme vám nový druh druhohorního letce pterosaura ze skotského ostrova Skye, ponoříme se na dno Baltu u německého pobřeží, kde se skrývá asi nejstarší megalitická stavba, kterou známe, povíme si o extrémně vzácném mikrometeoritu z jižní Itálie a nakonec vás překvapíme informací o skrytém oceánu na Saturnově měsíčku Mimas.
Ingenuity – první vrtulníček na Marsu dolétal
Před třemi lety, 18. února 2021, přistálo v marsovském kráteru Jezero americké vozítko Perseverance. Kráter byl kdysi dávno skutečným jezerem, do něhož ústily dvě řeky, po kterých zbyly nánosy usazenin v říčních deltách. Vědci tuto oblast vyhodnotili jako ideální místo, kde by mohla být šance najít stopy existence dávného života, který, byť třeba jen v podobě mikroorganismů, na rudé planetě před miliony let skutečně mohl vzniknout. Rover Perseverance měl kromě své vlastní práce na povrch Marsu vysadit i technologický demonstrátor – vrtulníček Ingenuity. Od toho se nečekalo víc než jen pár zkušebních vzletů. Jednoduchý přístroj však překonal všechna očekávání.
Z technologického demonstrátoru Ingenuity se stal přelomový projekt, který nám představil popularizátor kosmonautiky Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Strojní fakulty ČVUT v Praze. Jak byl vrtulníček Ingenuity ovládán? Na jeho testy bylo původně vyčleněno 30 dní, počítalo se maximálně s pěti vzlety – a pak měl rover Perseverance vrtulníček opustit a věnovat se vlastní výzkumné činnosti. Ingenuity však nakonec provedl neuvěřitelných dvaasedmdesát letů. Stal se pro Perseverance souputníkem a dokonce průzkumníkem. Prakticky dva a půl roku pomáhaly jeho snímky vybírat a plánovat další trasu pohybu roveru. Co všechno Ingenuity na Marsu dokázal?
Kosmonautika 2024: K Jupiteru a dál
V poslední části přehledu očekávaných událostí ve výzkumu vesmíru, který pro nás připravil popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, si nejprve představíme dvě sondy k Jupiteru. V letošním roce by se k němu měla vydat dlouho očekávaná americká sonda Europa Clipper, která má zkoumat, jak už její název napovídá, především Jupiterův měsíc Europa. Na cestě k největší planetě Sluneční soustavy Jupiteru je od loňského roku také evropská sonda, pojmenovaná Juice.
A na závěr se podíváme na samé hranice naši Sluneční soustavy. Právě tam se pohybují tři nejvzdálenější dosud fungující vyslanci pozemské techniky a vědy – sonda New Horizons a Voyagery 1 a 2.
Související
-
Přistání vozítka Perseverance, jeho plány na průzkum Marsu a první děti s cíleně upravenými geny
01:08 Objevy a události – 04:22 Vozítko Perseverance na Marsu – 21:03 Historie vědy: O bohatství národů a velké depresi – 27:17 Geneticky vylepšené lidstvo, 1. část
-
VIDEO: NASA zveřejnila záznam rekordního letu helikoptérky na Marsu. Ingenuity urazila 704 metrů
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Ze Štatlu až k Jupiteru. Speciální povlak pro evropskou sondu JUICE se testuje v Brně
Vědc v Brně měří schopnost materiálu pohlcovat, nebo naopak vydávat tepelné záření za velmi nízkých teplot. K tomu jim posloužila vlastní unikátní kryogenní aparatura.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.