Hasiči v Ústeckém kraji mapují místa v tělocvičnách pro ubytování lidí z Ukrajiny
Hasiči v Ústeckém kraji začali s mapováním volných míst v tělocvičnách pro ubytování lidí z Ukrajiny. Kvůli nejasnostem s platbami za ubytování uprchlíků totiž někteří provozovatelé penzionů a hotelů vzali zpátky nabídky ubytování. Aktuálně tak mají hasiči ubytování uprchlíků v regionu volných zhruba 200 lůžek.
„Nezbývá nám nic jiného, než začít připravovat nouzové ubytování v tělocvičnách – tak, aby tam fungovala i sociální zařízení,“ vysvětlil po jednání krajského krizového štábu ředitel krajských hasičů Roman Vyskočil.
Prvním místem pro ubytování uprchlíků by mohla být tělocvična u ústeckých univerzitních kolejí. „V současné době mapujeme a připravujeme tělocvičnu ústecké univerzity na Klíši – zjišťujeme kapacitu toho ubytování a to, co by tam bylo nutné nastěhovat,“ přiblížil Vyskočil.
Pomoci by mohla smlouva s hoteliéry. Čeká se ale na výši kompenzace za ubytování uprchlíků
Snížení počtu nabídnutých míst pro ubytování souvisí podle ředitele hasičů Vyskočila s nejasnou výší plateb za ubytování uprchlíků.
„Ti soukromí ubytovatelé v penzionech a hotelích čekají, jaká bude kompenzace za to ubytování na osobu. Je potřeba to mít stanovené a říct, na úrovni kraje nebo obce, kdo to doplatí. Dokud ta částka není stanovená, není možné tu dohodu uzavřít – samozřejmě to musí akceptovat obě dvě strany,“ dodává Vyskočil.
Vedle nedostatku ubytovacích kapacit je problém i kapacitou personální. V regionu není podle hejtmana Jana Schillera dostatek lidí pro zřízení dalšího asistenčního místě pro uprchlíky v Mostě.
„Největší problém není technický, ale personální. Kdybychom to rozšířili do Mostu, tak nemáme možnost to personálně obsadit tak, jako v Ústí,“ vysvětlil Schiller.
Ani v Ústí nad Labem ale není dostatek například dobrovolníků a hejtmanství jim tak chce za jejich služby platit.
Budeme s těmi dobrovolníky uzavírat dohody, aby to měli nějakým způsobem placené. Táhnou už to dlouho a nemohou to dělat jen tak, že chtějí. Měli by to mít nějakým stylem honorované, abychom získali i další dobrovolníky,“ dodal hejtman Jan Schiller z hnutí ANO.
Zájemci o výpomoc v asistenčním centru se můžou hlásit přímo ústeckému Dobrovolnickému centru.
Do 15. března prošlo ústeckým asistenčním místem pro lidi z Ukrajiny víc než 5 100 lidí.
Související
-
Sociální pracovníci z Centra duševního zdraví v Terezíně se školí, jak pomáhat válečným uprchlíkům
Uprchlíci z Ukrajiny se v Česku často brzy setkávají se sociálními pracovníky. Ti se proto rozhodli připravit se na podobnou situaci přímo u lékařky-psycholožky.
-
Základní školy na Mostecku zatím přijaly desítky dětí z rodin uprchlíků z Ukrajiny
Celkem 32 dětí uprchlíků z Ukrajiny zatím přijaly základní školy v Mostě. V tomto týdnu by jich podle vedení města mělo přibýt dalších 20.
-
Dobrovolníci i řádové sestry pomáhají na nádraží v Košicích uprchlíkům z Ukrajiny
Na hlavním nádraží ve slovenských Košicích postávají hloučky lidí s kufry a taškami. Jsou to uprchlíci z Ukrajiny, kteří odsud míří třeba do Polska, Německa nebo Česka.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Požár v Mostě má sedmou oběť. Žena podlehla popáleninám, které měla na 90 procentech těla
-
Začíná další jednání v kauze dotace na Mynářův penzion v Osvětimanech. Očekává se rozsudek
-
Obejde se schvalování vyšších platů politiků bez ‚šaškáren‘ ve Sněmovně? Experti obstrukce čekají
-
Los Angeles se prohnala požární bouře. Známe ji z druhé světové, popisuje klimatolog