Gustav Adolf Jirsch – architektonický vizionář z Teplic
Osud mu nadělil krátký život. I přesto stihl jako architekt navrhnout mnoho důležitých budov, které dodnes zdobí jeho rodné město.
Jirsch se narodil v roce 1871 v Teplicích. Svůj obor vystudoval na liberecké průmyslovce. Setkal se tu s dalšími slavnými severočeskými architekty Rudolfem Bitzanem nebo Josefem Zaschem.
Po návratu domů začal pracovat jako samostatný architekt. Navrhl např. novogotický červený kostel v Trnovanech nebo vyhlídku císaře Františka Josefa na vrchu Letná. Společně s Edmundem Arnimem se také podílel na přestavbě teplických Kamenných lázní.
Těžištěm jeho práce ale byly především reprezentativní vily. Tu nejslavnější si postavil pro sebe.
Dům s rytířem, jak se jí přezdívá, poutá především 25 metrů vysokou věží odkazující na středověkou hradní architekturu. Vila je postavena v tehdy oblíbeného Heimatstylu a vidíme v ní prvky romantismu a secese.
Gustav Adolf Jirsch zemřel 4. května 1909 na tehdy neléčitelnou nemoc ve věku pouhých 37 let. Jeho dílo výrazně přispělo k estetickému a kulturnímu rozvoji Teplic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.