Firma Unipetrol vyvíjí vlastní technologii na recyklaci plastů – chce je využít jako surovinu pro další výrobu
Technologii na recyklaci platů vyvíjí společnost Orlen Unipetrol v Záluží na Mostecku. Plastový odpad se při ní mění na kapaliny využitelné v chemické výrobě. Firma by tak v budoucnu mohla zpracovávat plasty ze skládek, které se nehodí k mechanické recyklaci.
Podle Ministerstva průmyslu a obchodu v Česku téměř 200 tisíc tun odpadu ročně končí například ve spalovnách. Nově by bylo možné ho proměnit v surovinu.
„Snažíme se připravit technologii, aby nám umožnila zpracovat tento odpadní materiál na kapalinu, potažmo na plastové produkty v identické kvalitě jako panenské plasty získané z ropných derivátů,“ vysvětluje na úvod Jiří Hájek z výzkumně vzdělávacího centra Unicre.
Plasty ze skládek by opět mohly sloužit lidem
Plasty, které zůstávají na skládkách, by se tímto způsobem mohly proměnit v suroviny pro další chemickou výrobu. Firma Orlen Unipetrol by je využívala ve vlastní výrobě.
„Ambicí do budoucna je, abychom vlastní materiál, který zde získáme, byli schopni umístit do našich technologií, do našich produktů – do polyetylenu, polypropylenu. A z těchto materiálů už se pak vyrábí většina plastových výrobků, se kterými se setkáváme v běžném životě,“ dodává Hájek.
Přeměna odpadních plastů na kapaliny se uskuteční tzv. pyrolýzou při velmi vysokých teplotách. Nejde ale o bezemisní proces.
„Není možné tvrdit, že pyrolýza neemituje plyny – minimálně pět procent plynu bude vznikat. Ty plyny by v ideálním případě měly sloužit jako zdroj energie právě pro provoz této technologie,“ vysvěluje Jiří Hájek.
O technologie na zpracování plastů mají zájem firmy i města
S podobnou technologií přišla loni touto dobou společnost LogEco, ta už vrací vzniklé plyny do chemického procesu. Její zařízení na likvidaci odpadu má širší záběr, dokáže totiž likvidovat i nebezpečný odpad. Vytváří z něj kapaliny i pevné hmoty určené k další výrobě.
Rozdíl popisuje Michal Halko z firmy LogEco: „My provádíme ohřev z venku, zatím co v té jejich technologii se ohřívá ten šnek, který je uvnitř, a který ten materiál posunuje.“
Kapalina, kterou produkují technologie firmy LogEco je také vhodná pro další chemickou výrobu. Pro ethylenovou jednotku v Unipetrolu je ale zapotřebí vyšší kvality.
O technologii, kterou loni představila společnost LogEco, je podle vedení společnosti zájem. A to mezi městy i firmami, které tak dokáží likvidovat odpad a ekologicky ho přetvářet v materiál k další výrobě.
Související
-
Unipetrol dokončil v Záluží u Litvínova stavbu nové polyetylenové jednotky za téměř 10 miliard korun
Společnost Unipetrol dokončila v Záluží u Litvínova stavbu nové polyetylenové jednotky a oficiálně ji spustila. Nový provoz zvýší kapacitu výroby polyetylenu o třetinu.
-
Unipetrol otevřel tréninkové centrum pro nácvik řešení postupu při haváriích v chemické výrobě
Tréninkové centrum pro operátory chemické výroby otevřela společnost Unipetrol v Záluží u Litvínova. Sloužit bude k výcviku zaměstnanců i studentů chemických škol.
-
Mostecký okresní soud pokračoval v projednávání havárie v Unipetrolu z léta 2015
Mostecký soud pokračoval v projednávání havárie v chemičce Unipetrol v Záluží u Litvínova ze srpna 2015. Při havárii došlo k požáru a následnému výbuchu etylenové jednotky.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Bude tady stánek, přijede komise. Lidé ale mají jiné starosti.‘ Starostce Kobylé pomůže s volbami stát
-
Harrisová versus Trump týden poté. Demokratka po debatě nabrala v průzkumech, do voleb je však daleko
-
Von der Leyenová slíbila 10 miliard eur pro země zasažené povodněmi. Dvě miliardy připadnou Česku
-
Gudas se stal kapitán Anaheimu, s ‚céčkem‘ na dresu bude hrát NHL jako teprve pátý Čech