Na březích Ohře u Loun žijí bobři. Jejich činnost monitorují a kontrolují technici Povodí Ohře

17. únor 2025 09:49

Na březích řeky Ohře u Loun jsou známky výskytu bobra evropského. Podle vodohospodářů se zvíře nepravidelně objevuje podél toku řeky od Března až po Koštice. Zdržuje se v místech mimo zastavěnou oblast, větší škody tak v těchto místech nenapáchal. Od toků, kde jeho hráze ohrožovaly stavby, se ho správci toku pokusili vystěhovat.

„Tady to je jasan – vidíte ty čerstvé okusy? Je vidět, že nám tu někde ten bobr řádí,“ ukazuje technik Povodí Ohře ze žatce Adam Jelínek na jeden z ohlodaných stromů.

Dřív byla důvodem sledování bobrů skutečnost, že byli kriticky ohroženým živočišným druhem. „Dnes už není naším zájmem bobr, ale to, jestli někde netvoří nějakou překážku, která by se pak mohla na mostech či jezech zaklínit a udělat škodu,“ dodává Jelínek.

„U Loun, v lokalitě u Lužerad má klidné prostředí, cítí se tu bezpečný a velké škody nepáchá. Dochází tu k okusu dřevin, ale jen malého průměru. Pokud ale ty stromy spadnou do vody, musíme je odstranit,“ doplňuje jej mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.

Někdy je potřeba najít bobrům nový domov

Jak ale dodává, jsou místa, kde bobrům žít nedovolí. „Například na Lužickém potoce u Nechranické přehrady postavili bobři osm hrází – nejvyšší měla 1,7 metrů, takže způsobovala zaplavování technologie nedaleké čističky odpadních vod. Museli jsme proto vyčistit koryto tohoto vodního toku a kácet stromy kolem něj. Nakonec jsme museli začít bobry v této lokalitě postupně odchytávat a přemisťovat,“ přibližuje Zikešová.

Nový domov mají bobři z Nechranic nedaleko Komořan na Mostecku v lokalitě, kde je po těžbě uhlí příroda ponechaná přirozené obnově.

Spustit audio

Související