Erbenova vyhlídka – místo s bouřlivou historií

24. červen 2016

Většina Ústečanů pravděpodobně neví, že Erbenova vyhlídka nenese jméno po klasikovi české literatury Karlu Jaromíru Erbenovi. Dostala ho po předsedovi ústeckého Horského turistického spolku z počátku 20. století Alexandru Erbenovi. Rozhleden tohoto jména stálo nad Ústím nad Labem několik, všechny ale postupně zničily bouře.

Lokalita: návrší Brand na východním okraji Ústí nad Labem – Doběticemi
GPS: 50°40'43.052"N, 14°3'3.208"E
Nadmořská výška: 420 m
Celková výška: 15 m
Otevírací doba: celoročně přístupná
Výhled: Krušné hory s Bouřňákem a Komáří vížkou, jezero Milada, České středohoří, Labské údolí, celé Ústí nad Labem

Brand je staré pojmenování zdánlivě nevýrazného návrší nad Doběticemi, na kterém Erbenova vyhlídka stojí. Postupně zde byly postaveny tři rozhledny ‒ první rozhledna už v roce 1888, k 40. výročí vlády císaře Františka Josefa I. Tato rozhledna se nedočkala ani svého 10. výročí. Za prudké zimní bouře 31. ledna 1898 se její dřevěná nástavba zhroutila.

Prudká vichřice na podzim roku 1903 shodila i druhou věž. Po několik dalších let byla využívána alespoň původní kamenná podezdívka. Jakkoli je to neuvěřitelné, existenci tohoto provizoria rázně ukončil úder blesku v roce 1911.

Rozhlednu v dnešní podobě postavili v roce 1933, nový objekt dostal jméno Erbenova vyhlídka na počest bývalého předsedy Alexandra Erbena, který působil v čele ústeckého Horského spolku v letech 1920 až 1931. Obnovená, zvýšená Erbenova vyhlídka byla otevřena v roce 2006.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?