Domácí ořechovice

Pro ostřejší ořechovici, asi se 48 % alkoholu, tak jak to mají chlapi rádi, si obstarejte konzumní líh. Prodává se 80% a k dostání je hlavně v drogériích. Dále větší, asi pětilitrovou uzavíratelnou nádobu, aby alkohol nemohl vyprchávat. A protože ořechy barví, opatřete si ještě chirurgické rukavice - prodávají se v prodejnách pro kutily a v železářství.

Budete potřebovat:

Celkem 35 kusů vlašských ořechů natrhaných v první polovině července (ořechy trhané později už začínají vytvářet skořápku, špatně se krájejí a mění své chuťové vlastnosti)
1,5 litru lihu
0,5 litru převařené vody
25 kusů hřebíčku
čerstvou kůru ze tří pomerančů
5 tyčinek celé skořice
250g cukru
Chcete-li vyrobit jen ořechový likér, použijte místo lihu 40% vodku, stejným způsobem získáte „babské pití” s obsahem alkoholu zhruba 25%.

Postup:

Celé ořechy máčejte 2 dny ve vodě. Potom je nakrájejte na čtvrtky a spolu s nakrájenou pomerančovou kůrou, hřebíčky a skořicí je vložte do pětilitrové láhve. Zalijte je lihem a převařenou (ale už vychladlou) vodou. Láhev uzavřete, několikrát ji obraťte dnem vzhůru, aby se tekutina dobře promíchala a dejte ji na tři týdny na slunné místo.

Pak macerovanou ořechovici slijte přes filtrační papír do větší láhve - stačí třílitrová. Připravte si cukrový roztok (svaříte 250 g cukru s 4 dcl vody), nechte ho vychladnout a smíchejte s macerovanou ořechovicí.

Nápoj uložte asi na tři týdny mimo dosah svého partnera, pak ořechovici znovu přefiltrujte a už ji stočte do jednotlivých lahví. Nezapomeňte, že vám zbyly ty tři půllitrové od lihu!

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.