Do kostela Povýšení svatého Kříže v Děčíně se vrátily zvony

18. březen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Do kostela Povýšení svatého Kříže v Děčíně se vrátily zvony

Do kostela Povýšení svatého Kříže v Děčíně se vrátily po několika měsících zvony. Město je nechalo zrestaurovat a vyčistit, ke třem zvonům navíc přibyl další – ten nechal odlít magistrát a pojmenoval ho Město Děčín. Na zvonice jim musel pomoci jeřáb.

O očištění a opravu starých zvonů, stejně jako o odlití zvonu Město Děčín, se postaral Petr Rudolf Manoušek. Zvonařský rod, ze kterého pochází, se tomuto řemeslu věnuje už 117 let.

Na Městu Děčín pracoval v Nizozemí tři měsíce a město stál kolem 200 tisíc korun. „Konkurenční firma mi tam poskytla azyl po velké vodě, protože moje zvonárna je dodnes mimo provoz,“ vysvětluje Manoušek.

Původní zvony z kostela zmizely v roce 1942, kdy byly zabaveny pro válečné účely. Po válce se zvony do kostela posháněly z okolních farností nebo ze hřbitova zvonů v německém Hamburku.

Měst Děčín bude teď díky automatice odbíjet vždy v pravé poledne. Ostatní zvony zůstanou zavěšené na provazech a bude se na ně zvonit ručně.

autor: dap
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.