Do kostela Povýšení svatého Kříže v Děčíně se vrátily zvony

18. březen 2017

Do kostela Povýšení svatého Kříže v Děčíně se vrátily po několika měsících zvony. Město je nechalo zrestaurovat a vyčistit, ke třem zvonům navíc přibyl další – ten nechal odlít magistrát a pojmenoval ho Město Děčín. Na zvonice jim musel pomoci jeřáb.

O očištění a opravu starých zvonů, stejně jako o odlití zvonu Město Děčín, se postaral Petr Rudolf Manoušek. Zvonařský rod, ze kterého pochází, se tomuto řemeslu věnuje už 117 let.

Na Městu Děčín pracoval v Nizozemí tři měsíce a město stál kolem 200 tisíc korun. „Konkurenční firma mi tam poskytla azyl po velké vodě, protože moje zvonárna je dodnes mimo provoz,“ vysvětluje Manoušek.

Původní zvony z kostela zmizely v roce 1942, kdy byly zabaveny pro válečné účely. Po válce se zvony do kostela posháněly z okolních farností nebo ze hřbitova zvonů v německém Hamburku.

Měst Děčín bude teď díky automatice odbíjet vždy v pravé poledne. Ostatní zvony zůstanou zavěšené na provazech a bude se na ně zvonit ručně.

autor: dap
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...