Die Reise: Čeští a rakouští divadelníci se vydali na pouť za dvojjazyčným představením
Úvod těchto Sousedů patří druhé části rozhovoru s novinářkou a publicistkou Lídou Rakušanovou, držitelkou ceny Václava Bendy za rok 2022, kterou uděluje Ústav pro studium totalitních režimů. Řeč byla například o vztazích německé menšiny a majoritní společnosti v České republice.
Brněnské Divadlo Terén a Zemské divadlo Dolní Rakousko v Sankt Pöltenu se pustily do spolupráce. Vzešla z ní dvojjazyčná inscenace Die Reise se dvěma herci z Čech a dvěma z Rakouska.
Divadelníky zajímalo téma poutě, krajiny jako svědka historických událostí, hranice a setkávání na hranicích. Rozhodli se tedy zpracovat jakousi pouť do česko-rakouské historie.
Během příprav, které trvaly asi rok a půl, nejprve sbírali různý textový materiál od Josefa Kroutvora, Franze Kafky, Josepha Rotha, Jakuba Demla, přes Josefa Váchala, Adalberta Stiftera, Karla Klostermanna až k Mileně Jesenské a dalším.
Inspirovali se také reálnými událostmi. Součástí příprav byla i několika denní pěší pouť po Novohradských horách podél hranice.
A jak vnímají zákaz spalovacích motorů u nových aut po roce 2035 v Sasku? O tom je závěr pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.