Oslava 55. výročí Kulturverbandu. Goethe institut a Deutsch attrAKTIV

3. květen 2024

Dne 14. června 1969, přesně před 55 lety, byl založen první spolek německé menšiny po druhé světové válce: „Kulturní sdružení občanů německé národnosti v Československu“.

V současnosti má toto sdružení kolem 1000 členů ve 23 základních organizacích, a to především v severočeském pohraničí a v Praze. V polovině dubna se v Chomutově konala oslava tohoto výročí. Sousedé se tam byli podívat s mikrofonem.

Podpora soustředěné výuky němčiny na všech stupních škol už dlouho patří mezi úkoly Goethe institutu v České republice. V dubnu se v jeho pražském sídle konala akce Deutsch attrAKTIV, která má studenty němčiny motivovat k tomu, aby se sami stali učiteli tohoto jazyka.

Budoucí němčináři mají v rámci toho možnost poznat instituce, které budou důležité pro jejich budoucí pedagogickou práci. Součástí akce byl workshop „Hravé metody v hodinách němčiny“, jeho autorku Barbaru Bresslau jsme vyzpovídali.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.