Děti z dětských domovů a jejich hostitelské rodiny se opět mohou začít setkávat
Uvolnění protiepidemických opatření umožnilo dětem z dětských domovů znovu začít jezdit za svými hostitelskými rodinami. Ty dětem z domovů věnují svůj čas a pocit, že někam patří.
V době špatné epidemické situace měly domovy jako ústavní zařízení často zpřísněný režim, občas musely být i v karanténě a na návštěvy se děti dostaly jen málokdy.
„To je Barča. Začala si mě brát, když jí bylo asi 18, nebo 19. To je její mamka, tohle její dítě. Jezdím k nim tak 7 let – je to taková moje náhradní rodina, jinou nemám,“ ukazuje 18letá Anička z Dětského domova v Krásné Lípě na fotky na zdi, kde je vyfocená se svou hostitelskou rodinou.
Anička se mohla po dlouhé době za svou hostitelskou rodinou rozjet do Prahy. Epidemie koronaviru totiž překazila jejich setkávání.
„Rok jsem je neviděla,“ konstatuje Anička. „Teď jsi tam byla, nadšená jsi přijela,“ dodává ředitelka domova Sofie Wernerová Dimitrovová. Ta institut takzvané hostitelské rodiny plně podporuje. Z 24 dětí v jejím zařízení jich má 8 hostitelskou rodinu. „Hostitelská péče může nabídnout jenom svůj čas, svou aktivitu. Tohle je jen o tom, zažít to hezké – ať má to dítě hezké zážitky a vzpomínky,“ vysvětluje.
S tím souhlasí i 21letý Martin, také z krásnolipského domova: „Dalo mi to především takový klid, že až odejdu z dětského domova, tak chci jít do Prahy. A tu hostitelskou péči mám právě v Praze, takže vím, že mám stále někoho nablízku.“
Hostitelská péče zatím u nás příliš rozšířená není
Hostitelská péče u nás není moc rozšířená. Třeba domovy dětí v Ústeckém kraji hostitelské rodiny většinou nemají.
„O hostitelskou péči příliš zájem mezi lidmi není. Ne každé dítě nebo hostitelská rodina je v rámci hostitelské péče vhodná,“ říká ředitel dětského domova v Lipové na Děčínsku Leoš Moravec.
Podle Lukáše Daniše z organizace Děti patří domů, která se mimo jiné hostitelskou péčí zabývá, přinesla covidová doba i něco dobrého.
„Aktivní hostitelé podporovali ty děti – třeba to byly nějaké 14denní pobyty. Tím způsobem jim mohli třeba pomoci i se školou, protože ta online výuka v dětských domovech byla složitá,“ vysvětluje Daniš.
Hostitelská péče je vhodná zejména pro starší děti. Rodiny, které by o ni měly zájem, se nevyhnou například psychologickým testům nebo návštěvě sociálního pracovníka.
Související
-
Dětský domov v České Kamenici prosí veřejnost o pomoc
V dětském domově v České Kamenici chybí počítače pro dálkovou výuku. Dohromady je v zařízení 40 dětí. Domov prosí veřejnost o pomoc s pořízením notebooků nebo počítačů.
-
Dětské domovy v Ústeckém kraji zažívají těžké časy. Chybí jim počítače i internet pro dálkovou výuku
Nedostatek počítačů nebo slabé připojení teď trápí dětské domovy v Ústeckém kraji. Komplikuje jim to dálkovou výuku.
-
Dětský domov v Tisé má nedostatek počítačů na výuku. Žádá proto o pomoc veřejnost
Nedostatek počítačů na online výuku má dětský domov v Tisé. Podle ředitele Milana Vostrého jsou pro tamních 32 dětí k dispozici jen 4 počítače.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Putin si s vyslancem Witkoffem rozumí. Rusko chce ukrajinské území a USA plynovod, říká Procházková
-
ŽIVĚ: Pokračuje charitativní vysílání Dobrý den Radiožurnálu, vybralo se už přes 770 tisíc
-
Hranatý film Minecraft přinesl vzpruhu pro jarní návštěvnost. Kina posilují úklid a vyhlížejí Vyšehrad
-
Tři zápasy, dvě prohry. České hokejistky prohrály s Finskem 2:4 a čeká je Kanada