Děti na svatbě II.

27. listopad 2012

Jaroslava Malého z Liberce zaujala naše minietiketa o dětech na svatbě a připojuje svou zkušenost: „Na každé svatbě vidíme malé děti, které jsou sice roztomilé, ale když vám neustále běhají kolem stolu, lezou pod nimi, křičí, apod., tak to není příjemné. Platí i tady nějaká pravidla etikety?"

Milan Knotek, znalec etikety: „Pan Jaroslav má asi na mysli svatební hostinu, ne samotný obřad. Svatební hostina má obvykle svou formální i neformální část. V té formální části, která je na začátku, kdy rodiče přednášejí dojaté proslovy, novomanželé mají slavnostní taneček, apod., bychom měli na děti důsledně dohlížet, ale ony obvykle zlobí až později, po jídle. Ale děti na svatební hostinu patří, je třeba s nimi počítat a připravit se na to, že nebudou úplně v klidu.“

Alena Perková, moderátorka: „Takže když začne volná zábava, tak děti pustíme ze řetězu?“

Milan Knotek, znalec etikety: „Úplně ne, pořád je musíme hlídat, aby nevyvedly nějakou hloupost. Rozhodně jim nedovolíme lézt pod stoly, jak to popisuje náš posluchač, nebo dělat jiné věci, které by dospělým vadily, ale tady platí obecná pravidla, která dodržujeme všude ve společnosti. Dětem ale umožníme tancovat, běhat po sále – pokud ovšem do tančících párů rozjíveně nenarážejí. Já myslím, že většina rodičů umí odhadnout přijatelnou míru toho, co se smí, a co ne.“

Alena Perková, moderátorka: „Napadá vás nějaké poučení o závěr?“

Milan Knotek, znalec etikety: „Na začátku hostiny by se děti měly chovat jako ve škole, později, když začnou zpěvy a tance a svatebčané mají něco vypito, se mohou chovat jako o přestávce. Ale neházet mokrou houbou po nevěstě, prosím…“

autoři: mkt , Alena Perková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.