Deset let liberecké knihovny

27. listopad 2010

Nová budova liberecké Krajské vědecké knihovny oslavila nedávno deset let od svého otevření.

Stalo se to 9. listopadu 2000 – tehdy se veřejnosti představila takzvaná „stavba smíření“, jedinečný objekt, který v sobě spojuje funkce moderní informační instituce a pietního místa - stojí na totiž místě bývalé liberecké synagogy, která se v roce 1938 stala obětí
nacistického řádění na Liberecku. Jak se vůbec rodila myšlenka postavit pro Liberec v té době jedinečnou informační instituci, knihovnu s otevřenými, volně dostupnými fondy? A to vše s nápadem udělat v tomhle takzvaném trojzemí důležitý krok ke vzájemnému smíření kultur zde žijících? Redaktor Českého rozhlasu Sever David Hamr se vydal za tehdejší ředitelkou knihovny a hlavní iniciátorkou projektu Věrou Vohlídalovou.

autoři: David Hamr , David Hertl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.