Citrusy, melouny, jehličí nebo dřevo. I takové příchutě vnímají sládci při chmelové bonitaci z ještě zelených hlávek chmele

16. říjen 2024

Podobně jako vinaři při degustaci vín, představují také chmelaři svou letošní úrodu. Ještě ne v pivu, ale přímo zelený chmel. Speciálně vyšlechtěné odrůdy vyhodnocují sládci v Chmelařském institutu v Žatci. A mají možnost si podle vůně hlávek vybrat chmel například pro klasický ležák nebo různé pivní speciály.

„Mám tady pár favoritů na nějaký ten pivní speciál, uvidíme ještě, jaké budou ty novinky,“ shrnuje lakonicky sládek pivovaru Máša Roman Stieber.

„Některé ty chmely jsou na svrchně kvašená piva, protože se tam dávají za studena, jiný jsou vysloveně na ležáky. Už teď si to člověk představuje, do jakého piva by to dal. Máme nějaká stálá piva – desítku a dvanáctku, k nim se ale snažíme dělat neustále něco nového,“ popisuje při bonitaci chmele sládek pivovaru Prokopák Petr Novotný.

„Je to takové dva v jednom – sládci si přijedou vybrat, jaká odrůda chmele by jim vyhovovala a my získáme nové poznatky o těch nových odrůdách. Šlechtíme chmel pro pěstitele – aby ta odrůda měla vysoký výnos a byla odolná, aby tam byla prostě ta rentabilita. Ten chmel se ale prodává pivovarům, takže cílem té bonitace je vyzdvihnutí vůně chmele,“ vysvětluje smysl akce Vladimír Nesvadba, šlechtitel Chmelařského institutu v Žatci.

Z chmelových hlávek se teď ještě připraví granule. První várky piva s letošními vzorky chmele tak budou mít pivovary připravené na výčepu nejspíš na konci listopadu nebo na začátku prosince.

Spustit audio

Související