Chmelaři se obávají houbové choroby. Může jim snížit úrodu, nebo i chmel zahubit
Chmelaři mají na začátku letošní sezóny jednu starost navíc. Nemoc rostlin, která může výrazně ovlivnit sklizeň. V horším případě i na několik let.
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský sledováním zhruba 400 chmelnic zjistil na 19 z nich výskyt houbové choroby. Takzvané verticiliové vadnutí chmele zároveň u podezřelých porostů monitoroval i Chmelařský institut v Žatci.
„Nejvýznamnější chorobou v chmelařských končinách je peronospora chmelová – tu nemůžete nikdy vynechat. To se stříká spíše preventivně, protože ta skutečně vždy nastane. Co se týče těch škůdců, tak nejvýznamnější je teď v jarním období lalokonosec libečkový a dřepčíci, v těch pozdějších obdobích to jsou pak mšice a svinuška chmelová,“ vypočítává hlavní choroby a škůdce chmele vedoucí chmelařství ve Stekníku Jaroslav Pokorný.
Parazitující houba se k nám dostala z Anglie
Na chmelnicích, ve kterých hospodaří, verticiliové vadnutí potvrzené není. „Problém u té houby je, že ty spory jsou dobře uzpůsobeny k přežití v té půdě, kde mohou vydržet několik let,“ upozorňuje vedoucí molekulární analýzy a diagnostiky Chmelařského institutu v Žatci Josef Patzak.
Rozbor podle něj potvrdil, že houba se k nám dostala se sadbou z Anglie. „V Česku je celá sadba kontrolovaná a produkovaná na plochách, kde to není, proto je evidentní, že přenos byl sadbou ze zahraničí. Bohužel se k nám dostal ten velice letální kmen z Anglie,“ potvrdil Patzak.
Pokud se tento kmen projeví, rostlina pravděpodobně nepřežije. Způsobí, že chmel ani s vláhou neprospívá a usychá. Seschlé části navíc podpoří další šíření spor. „Může se to přenášet především na obuvi nebo na traktorech nebo na té mechanizaci,“ dodává Josef Patzak s tím, že nejdůležitější je důsledná dezinfekce.
Napadenou chmelnici je nutné nechat několik let ladem
Rostliny z napadené chmelnice je potřeba zlikvidovat a pole nechat nejlépe několik let bez chmelu.
„Na tuhle chvíli nebo na toto období žádný program koncipovaný nemáme. Ideální by samozřejmě bylo, aby ten pěstitel chmele mohl vysadit tu chmelnici na nějakém svém jiném pozemku, než se ta půda dezinfikuje,“ říká ministr zemědělství Marek Výborný z KDU-ČSL
Chmelařský institut v minulém roce zkontroloval 96 podezřelých vzorků rostlin, pozitivních bylo 12. Pro chmelaře proto zůstává houbové vadnutí skrytým nebezpečím.
Související
-
Chmelaři na Žatecku už začali s přípravami chmelnic na novou sezonu
Teplý únor a suchý březen nejspíš znovu na Žatecku uspíšily růst chmele. Dřívější nástup jara je podobný jako poslední dva roky. Nemusí to ale znamenat špatnou úrodu.
-
S plánováním rozvrhu práce pro dohodáře podle nového zákoníku práce nemají chmelaři problém
Lidé, kteří pracují na dohody, by mohli mít nově v práci víc bonusů. Chystaná novela zákoníku práce pro ně počítá mimo jiné s rozvrhem práce vždy nejméně na tři dny.
-
Chmelaři na Žatecku začínají s regenerativním hospodaření. Na chmelnice vypustili i stádo ovcí
Na jedné z chmelnic na Žatecku se pasou ovce. Jde o součást regenerativního zemědělství, které začali chmelaři na vyhrazených plochách testovat.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Velká Pardubická má poprvé v historii dva vítěze, dělené první místo slaví Sexy Lord a Godfrey
-
Univerzity dnes sexuální obtěžování řeší lépe. Přesto často zažíváme institucionální zradu, říká vědkyně
-
Ekonomka Švihlíková: Z nejhoršího jsme možná venku. Pozitivním vlaštovkám ale brzy dojde dech
-
Myslel jsem si, že jsem prohrál. Ale jsem spokojený, hlásí jeden z vítězů Velké pardubické Myška