Cítíte bolest v krku nebo začínáte kašlat? Připravte si nápoj z islandského lišejníku

16. únor 2022

Lišejník islandský, neboli pukléřka islandská, je silným přírodním antibiotikem. Pokud tedy cítíte bolest v krku anebo začínáte kašlat, připravte si nápoj třeba právě z tohoto lišejníku.

Usušený lišejník namočte přes noc do studené vody, ráno si ho přeceďte a třeba i trochu ohřejte. Nevařte ho ale, zničili byste blahodárné slizy. Hořkou chuť nápoje zvládnete, když zjistíte, jak rychle účinkuje. I po jednom dni může být po problému.

Lišejníků je kolem 17 000 druhů, ale vy po svém bylinkáři chtějte lišejník islandský. Lišejníkové kyseliny výborně účinkují proti choroboplodným bakteriím a virům. Navíc, právě díky té hořké chuti, posiluje lišejník islandský činnost žaludku a zlepšuje trávení.

Lišejník pomáhá i při suchém kašli a svůj smysl má také při astmatu. Výborný i je ve směsích s dalšími bylinkami – slézem maurským, yzopem a měsíčkem lékařským.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.