Čím nás vesmír orazítkoval?

16. červenec 2022

Yarrabubba, Vredfort, Acraman, Manicouagan, Morokweng, Kara, Chicxulub, Popigai. To všechno jsou velké krátery, které vznikly po dopadu asteroidů na naši planetu. 

S kosmickým materiálem se potkáváme prakticky neustále – meteoroidy, které neshoří v podobě meteorů, dopadnou na povrch Země jako meteority. Ty největší pak vytvoří impaktní kráter.

Zabiják dinosaurů a nejstarší ze srážek

Impaktní kráter Popigai na severu Sibiře

Zřejmě nejznámější je Chicxulub na poloostrově Yucatán v Mexiku. Energie, kterou střet asteroidu s naší planetou vyvolal, musela prý být několikatisíckrát větší, než je ve všech současných jaderných zbrojních arsenálech. Vědci se domnívají, že srážka před přibližně 66 miliony lety a následná změna klimatu přispěla k masovému vymírání živočichů a rostlin na přelomu druhohor a třetihor. Kráter je dnes z větší části v moři.

K tématu:

Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Impaktní kráter [online]

Vladimír Kopecký Jr.: „Nejstarší impaktní kráter na Zemi“. Astropis 1/2020, s. 38.

Ming Chen et al: „Yilan crater, China: Evidence for an origin by meteorite impact“. Meteoritics & Planetary Science 56, č. 7, s. 1274–1292.

Kráter Popigai je o 30 milionů let mladší, nachází se na Sibiři a ruští vědci tvrdí, že obsahuje obrovské množství diamantů. Zřejmě největší kráter ovšem vytvořil obří meteorit v Jihoafrické republice. Je známý jako Vredefort Dome a patří zároveň k nejstarším. Zemi zasáhl asi před 2 miliardami let; průměr kráteru odhadují vědci na více než 250 km, ale eroze místo proměnila, takže dnes vypadá jinak. Přesto se kráter v roce 2005 dostal na seznam UNESCO.

Vůbec nejstarším by měl být podle nejnovějších poznatků kráter Yarrabubba v západní Austrálii. Přesná radiometrická měření určila jeho stáří na 2,23 miliardy let. Je ovšem pravděpodobné, že Země čelila dalším ničivým dopadům ještě dříve – odpovídající stopy včetně materiálové struktury se však zatím nepodařilo dohledat.

Meteor Crater v Arizoně vznikl před 50 tisíci lety dopadem kosmického projektilu

Kráter v poušti a náraz, který odtrhl Austrálii

Zatím nejmladším se jeví impakt Yilan v horské oblasti východní Číny. Objevu napomohly v červenci 2021 satelitní snímky. Jeho průměr je kolem 1850 metrů. Po prozkoumání sedimentů bylo stáří odhadnuto na 46–53 tisíce let. I tam ale hodně smazala stopy kráteru eroze. Z tohoto pohledu se jako nejzachovalejší jeví Meteor Crater (zvaný také Barringerův) v Arizoně. Není divu – leží uprostřed pouště.

K tématu:

Ladislav Loukota: „Objeven největší z kráterů, které vznikly v posledních 100 tisících letech“. Nedd.cz [online]

Jaroslav Klokočník et al: „Největší impaktní kráter na Zemi je patrně pod ledem Antarktidy“. Astronomický ústav AV ČR [online]

Je potěšitelné, že k objevům v tomto oboru kosmické geologie přispěli před časem i čeští vědci z Astronomického ústavu AV ČR. Podařilo se jim potvrdit hypotézu, že v Antarktidě, v oblasti Wilkesovy země, je vůbec největší impaktní kráter na zeměkouli. Je pod ledem a má pokračování v jižní Austrálii. Pro zajímavost: jeho odhadovaný rozměr 550 km je o více než 50 km delší než naše republika. O existenci obřího kráteru ve Wilkesově zemi spekuloval už v roce 1962 americký geolog Paul Schmidt. Tajemství poodhalil o 44 let později geofyzik Ralph von Frese, který využil údajů z družice GRACE. 

Impaktní kráter Vredefort v Jihoafrické republice. Po dopadu planetky před dvěma miliardami let zůstala až do dnešních dnů viditelná struktura Vredefort Dome (vlevo dole)

Čeští výzkumníci do této diskuse významným způsobem přispěli – díky novým, přesnějším údajům z topografie Antarktidy. Vtipně přitom navázali také na Freseovu domněnku, že úder planetky, která kráter vytvořila, způsobil na rozhraní prvohor a druhohor odtržení Antarktidy od Austrálie. Vzali tedy jako ve skládačce Antarktidu a Austrálii, přisunuli je k sobě a viděli, jak půlkruh kráteru pokračuje jižní Austrálií a v moři pod ní směrem až k Antarktidě. Inu, někdy i složité věci mohou mít docela jednoduchou tajenku.

autoři: Miroslav Zimmer , frv
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...