Chcete mít pevné nervy, být vitální a štíhlí? Jezte víc kukuřice

13. září 2017
Minuta o zdraví

Popcorn v kině, nebo vařený kukuřičný klas se solí na tržišti, možná občas sterilovaná kukuřice do salátu… To jsou většinou jediné příležitosti, kdy si dopřáváme kukuřici. Je to ale velká škoda, protože kukuřice má skvělé výživové vlastnosti a mnoho příznivých účinků na naše tělo. Povíme si teď pár důvodů, proč by si kukuřice měla najít cestu na váš stůl.

Kukuřice má tu výhodu, že neobsahuje lepek – je tudíž velmi snadno stravitelná, což ocení nejen celiaci. Velkou cenu má kukuřice také pro všechny, co chtějí shodit nějaké to kilo. Obsahuje hodně vlákniny, která je potřebná pro zdravý metabolismus a k udržování střev v kondici.

Pro pořádek – jeden uvařený klas má 2,5 gramu vlákniny. A zhruba 100 kalorií. To je sice poměrně dost, ale díky kombinaci sacharidů a bílkovin má kukuřice tu zvláštní vlastnost, že dodává energii do těla postupně, takže vás konzumace jednoho klasu dokáže zasytit minimálně na tři hodiny, během nichž se budete cítit naprosto čilí.

Nebudete pociťovat ani svalovou slabost, protože kukuřice obsahuje mnohem více bílkovin, než většina čerstvé zeleniny. A pak je tu celá řada vitamínů a minerálních látek, které nejenom že podporují metabolické procesy v našem těle, ale ve své kombinaci fungují jako skvělé přírodní sedativum.

Kukuřice prospívá nervům víc, než cokoliv jiného

Kukuřici si určitě dopřejte častěji než doposud, protože jen v ní najdete jedinečnou kombinaci vitamínů řady B a stopových prvků, které společně příznivě ovlivňují naši nervovou soustavu. Mezi těmi „béčky“ je hodně důležitý vitamín B1, čili thiamin. Ten má za úkol přetvářet sacharidy pro energetickou výživu našich nervových buněk.

Kukuřice má v sobě velké množství hořčíku, který pomáhá snížit stres a působí proti svalovým křečím a srdeční arytmii, a vzhledem k tomu, že hořčíku máme v obvyklé stravě nedostatek, měli bychom ji jíst častěji, protože se jeví jako velmi výhodný zdroj. Také selenu v ní najdeme více, než v jiných plodinách – ten má zase vliv na okysličování buněk a na správnou hladinu hormonů v těle. Jde tedy vlastně o skvělé přírodní sedativum, které navíc posiluje intelekt a schopnost soustředění.

Kukuřice

Kukuřice pomáhá s odvodňováním, proti průjmům i proti svědění

Kukuřičná zrna se vyplatí zařadit do jídelníčku častěji nejen kvůli významnému množství prospěšných minerálů. Obsahují také celkem vzácné barvivo zeaxantin, který podle mnoha výzkumů snižuje riziko rakoviny prostaty, tlustého střeva a prsu.

Hodně prospěšný je ale už zmiňovaný vysoký obsah vlákniny, která na sebe váže vodu, a tak pomáhá při látkové výměně. Díky tomu se tělo zbavuje zadržované vody a mizí otoky.

Vláknina také skvěle čistí trávicí trakt a reguluje činnost střev a jater. To jistě ocení osoby s dráždivým tračníkem, dyspepsií a také všichni, kteří trpí na časté zácpy. Jiné účinky má samotný kukuřičný škrob – ten je účinným prostředkem při průjmech.

Pokud smícháte 2 čajové lžičky kukuřičného škrobu se sklenicí vody a vypijete, v průběhu několika málo hodin průjem zastavíte. Také předejdete dehydrataci, protože škrob zpomalí vstřebání vody ze střev.

Kukuřičný škrob ale můžete využít také k zastavení svědění. Z trošky škrobu a pár kapek vody vytvořte těstíčko, které můžete nanést na svědící místa na těle – třeba na štípance. A v případě rozsáhlejšího svědění – třeba při ekzémech nebo neštovicích nasypte dvě hrsti kukuřičného škrobu do koupele a v ní pobuďte 15 minut.

Kukuřičné blizny nevyhazujte. Můžete je skvěle využít

Když jsme byli malí, tak jsme si z kukuřičných vlásků vyráběli panenky nebo falešné vousy. Ještě naše babičky je ale sušily a přidávaly do čajů proti ledvinovým kamenům.

Kukuřice

Kukuřičné čnělky mají velmi silný močopudný účinek a pomáhají tak s odvodněním a s vylučováním solí z těla. Díky obsaženým saponinům podporují vylučování žluči a také pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi. Vhodné jsou proto při léčbě cukrovky, otocích, při onemocnění močových cest, při písku v ledvinách a při močových kamenech, osvědčují se také při dně a revmatismu.

Výluh z kukuřičných vlásků působí dráždivě na srdeční sval a současně zvyšuje krevní tlak, takže, trpíte-li nízkým tlakem, čaj z kukuřičných vlásků vám může pomáhat. Pokud ale máte potíže s vysokým krevním tlakem, užívání kukuřičných vlásků byste se měli vyvarovat.

A jak s kukuřičnými vlásky pracovat? Pokud je sklidíte na poli, nechte je jednoduše uschnout na stinném a dobře větraném místě. Nebo si je prostě kupte v bylinkářské prodejně a pak přidávejte k jiným užívaným čajům, případně samotné. Malou hrst usušených vlásků zalijte čtvrtlitrem vroucí vody, nechte 20 minut vylouhovat, sceďte a pijte ochucené lžičkou medu.

Kukuřice by neměla chybět ve vašem jídelníčku. Vyberte si, jak si ji připravíte

Pro lidské zdraví jsou z kukuřice významné především vláknina a minerální látky, které se neničí varem a konzervací, můžete ji konzumovat nejen čerstvou, ale stejnou službu našemu zdraví udělá i kukuřice vařená, pražená, mražená i konzervovaná. Můžete více využívat i kukuřičnou mouku a krupici, které jsou celkem snadno a levně k sehnání v prodejnách zdravé výživy.

Kukuřice se dá připravit mnoha různými způsoby

Oblíbenou pochoutkou jsou kukuřičné klasy vařené hodinu ve slané vodě a polité máslem. Uvařenou kukuřici můžete také ještě na chvíli ogrilovat a posypat nastrouhaným sýrem. Chutná to báječně. Mražená nebo sterilovaná kukuřičná zrna se dají přidávat do zeleninových salátů, polévek, do rizota, nebo jako samotná příloha k masům.

Nebo si zkuste vzít vzor z Italů a naučte se využívat polentu. Čtvrt kila kukuřičné mouky nebo krupice vsypte do litru vroucí vody. Přidejte půl lžičky soli a míchejte asi 20-30 minut, dokud kaše nezhoustne tak, že v ní zůstane stát vařečka. Tuto kaši si můžete ochutit dle libosti – třeba ovocem, nebo skořicí, skvěle chutná politá medem a posypaná oříšky. Dobrá je i na slano – třeba politá česnekovým máslem a posypaná bylinkami. Z vychlazené kaše můžete vytvořit také malé knedlíčky do polévky nebo jako přílohu, nebo z ní udělejte placky a, které pak osmažte na oleji nebo opečte na grilu. Dobrou chuť!

autor: Jindra Moravcová
Spustit audio