Bramborové vdolky
K polévce i samotné, na slano i na sladko…
Ingredience
- 500 g polohrubé mouky
- 200 g vařených brambor
- 1 vejce
- 150-200 ml mléka
- 70 g másla
- 1 sáček sušeného droždí
- 1 lžička cukru – pokud děláme vdolky na sladko, cukru trochu přidáme
- sůl
Postup:
- Studené, ve slupce uvařené brambory oloupeme a nastrouháme na mrkvovém struhadle.
- Posypeme moukou, přidáme sušené droždí, cukr, trochu soli, trochu promícháme, pak přidáme vejce, mléko a rozpuštěné vlahé máslo. Vypracujeme těsto a dáme pod utěrku na teplé místo kynout.
- Po vykynutí odebereme stejně velké kousky, vytvarujeme vdolky a klademe je na pečicí papír na plechu. Nebo můžeme těsto jen trochu rozválet a vykrájet kolečka.
- Dáme do středně předehřáté trouby a pečeme, až dolní okraj mírně zrůžoví, pak vdolky otočíme a dopečeme.
- Můžeme podávat jako doplněk k hutným polévkám, nebo s různě ochucenými dipy z tvarohu a kysané smetany anebo namazat povidly a ozdobit tvarohem, případně i šlehačkou.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.