Bjørn Berge: Země, které zmizely

Kde se nachází ostrov Labuan, který byl od roku 1846 pod britskou nadvládou a s nímž jsou spjaty příběhy smyšleného piráta Sandokana? Kdy a jak nadvláda Britů na Labuanu skončila a komu ostrov patří teď?

Knihu Bjørna Bergeho „Země, které zmizely“ z produkce Nakladatelství Kniha Zlín, která potěší především filatelisty a milovníky historie, můžete získat, pokud správně zodpovíte soutěžní otázku.

Své odpovědi posílejte na adresu planetarium@rozhlas.cz. Nezapomeňte přitom uvést své plné jméno a poštovní adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Máte na to čas do neděle 20. září. Hodně štěstí!

Správná odpověď na minulou otázku

Kdo získal Nobelovu cenu za objev tzv. reliktního záření, které se ukázalo být poslední doznívající ozvěnou velkého třesku? Kdy a jak k tomuto objevu došlo?

V polovině 60. let se v Bellových telefonních laboratořích v americkém New Jersey rozhodli, že využijí jednu vysloužilou trychtýřovitou anténu k pozorování oblohy v radiovém oboru. Technici laboratoří Arno Penzias a Robert Wilson se však od prvních testů antény potýkali s nečekaným šumem, který, jak záhy zjistili, přicházel rovnoměrně z celého vesmíru. Svůj objev publikovali v roce 1965 a v roce 1978 za něj získali Nobelovu cenu za fyziku.

Grafický román Jima Ottavianiho a Lelanda Myricka Hawking od nás za správnou odpověď dostane pan Martin Vladík z Brna. Gratulujeme.

kniha, čtenář, knihy, literatura

O soutěži

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také zde, na našem webu.