Bezúdržbová zahrádka: rostliny se navzájem hnojí a plevel nemá šanci

26. duben 2018

„Každý ovocný stromek v téhle zahrádce má svůj kostival,“ říká paní Gabriela, která si zakládá zahrádku blízkou přírodě. Jedna z výhod takové zahrádky je, že by v budoucnu měla být vlastně bezúdržbová.

„Holou hlínu v přírodě nenajdete, takže i na mých záhoncích bude všude něco,“ ukazuje půdokryvné barvínky nebo lesní jahody. „Jahody se rozrostou a vytvoří souvislý porost – hezky kvetou, dobře chutnají a navíc brání uchycení plevelů a vysychání půdy.“

Centrálním bodem jednoho z nově založených záhonů je muchovník. „To je keř s výbornými bobulemi, které se dají zavařovat. A pod ním už každou chvíli vyrazí kostival.“ Tahle léčivka bude muchovník a vlastně všechny ostatní ovocné stromky, pod které ho Gabriela zasadila, vlastně vyživovat. „Kostival umí z hloubky půdy vytáhnout živiny, které pak slouží nejen jemu, ale i okolním rostlinám.“

Permakulturní zahrada

Kousek vedle se z hlíny derou vyseté fazole a hrách. „Ty zase uvolňují kořenovým systémem dusík. Díky tomu ho nemusím do záhonu dodávat žádnou chemií,“ vysvětluje zahrádkářka, která o permakultuře, tak se totiž tenhle typ zahradničení odborně nazývá, přečetla spoustu knih a jezdila i na víkendové vzdělávací semináře.

„Počítám s tím, že občas to bude cesta pokus – omyl, ale vůbec mi to nevadí. Hospodaření, které imituje přirozené přírodní vazby a vytváří biotopy, které si spolu rozumí, mi prostě přijde velmi sympatické.“

A navíc by v budoucnu mělo být skoro bezúdržbové. Řízeně zarostlá plocha totiž nepotřebuje pletí, které běžnému zahrádkáři ztrpčuje život několikrát za sezonu. Zároveň je půda krytá zelení odolná i proti erozi a vysychání. „Tamhle dole budou cukety. Jejich velké listy záhon zastíní a udrží vláhu.“

Užitečná, bezúdržbová a přesto krásná

Permakulturní zahrádka ale umí být i hezká. Bíle kvetoucí muchovník doplňují třeba levandule, které by měli odpuzovat hmyz a navíc jsou použitelné pro výrobu sirupů nebo domácí kosmetiky. Motýlí strom zase naopak bude lákat motýli, kteří jsou krásní a ještě pomohou zahrádku opylovat. „Tohle je růže svraskalá. Starobylý, celkem odolný a nenáročný keř, který dává úžasné šípky.“

Zahrádka paní Gabriely je promyšlená a měla by být skrz na skrz užitečná. Sehnat některé rostliny ale není úplně snadné. Nabídka zahradních center je bohatá, ale původní druhy rostlin v nich často chybí.

„Existují ale specializovaná zahradnictví, takže spousta věcí se dá koupit prostřednictvím internetu,“ uzavírá procházku po zahrádce, která by si v budoucnu měla žít svůj vlastní život její majitelka.

„Zatím je tu práce víc než dost, ale v budoucnu bych si mohla ulevit od těch nepopulárních a stále opakujících činností. Snad to bude fungovat,“ říká dáma, pro kterou je práce s rostlinkami relaxací.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.