Aviatik Richard Pearse
Novozélandští historici tvrdí, že mechanik Pearse létal na svém stroji těžším vzduchu dřív než bratři Wrightové.
Zeptám-li se vás, které letadlo těžší vzduchu se před sto lety jako první odlepilo od země, mnozí z vás nepochybně bez mrknutí oka odvětí - byl to přeci aeroplán amerických bratří Wrightů, v Kitty Hawk v prosinci 1903. České noviny tehdy napsaly: "Orville Wright výkonem svým překonal vše, čeho dosud ve vzduchoplavbě bylo dosaženo, a jméno tohoto vynálezce aeroplánu stalo se rázem slavným a navždy pojiti se bude k nejvelkolepějším vymoženostem lidstva." A vskutku - nikdo o tom až donedávna nepochyboval... Dokud Novozélanďané nepřišli se svým Richardem Pearsem. Tamní historici totiž tvrdí, že tento novozélandský mechanik létal dřív než bratři Wrightové - možná už v roce 1902, ale zcela jistě prý poslední březnový den roku 1903, kdy dokázal se svým strojem uletět celých 140 metrů, než narazil do plotu. Proč se o tom až dosud nevědělo?
Počátkem 20. století byl Nový Zéland odlehlou zemědělskou zemí. Pearse navíc žil a své pokusy prováděl poblíž města Timura na Jižním ostrově, asi 500 kilometrů od hlavního města Wellingtonu. Žádné noviny ani žádní fotografové jeho aviatické pokusy nezaznamenali. Jedinými svědky Pearsových pokusů byli obyvatelé zapadlého městečka, sousedé a příbuzní. Pearsův stroj z roku 1902 měl kostru ze dřeva a třtiny, plocha křídel dlouhých osm metrů byla 25 čtverečních metrů a dvouválcový motor měl výkon 15 koní. Pearse byl prý přímo posedlý touhou sestrojit fungující letoun, nezajímaly ho proto ani peníze ani sláva a novináři se o jeho pokusech dozvěděli až v roce 1909, kdy už byly pionýrů letectví po světě celé houfy a tak informace o jednom osamělém konstruktérovi zapadla zcela bez povšimnutí. Jak se zdá, Richardu Pearsovi to vůbec nevadilo. Kutil dál ve svém přístřešku a po velkou část života věnoval velké úsilí konstrukci dalších létajících strojů. Snažil se zkonstruovat letadlo, které by bylo schopné startovat a přistávat vertikálně a nebo stroj, kterému sám říkal "užitkový". Richard Pearse zemřel v naprostém zapomenutí v roce 1953. Objeven byl až před pár lety, kdy začali historikové shromažďovat svědectví více než dvou desítek Pearseových současníků, kteří byli jeho prvním vzdušným výkonům přítomni.
Novozélanďané jak se zdá berou celou věc jako historickou skutečnost a dokonce letos uspořádali mohutné oslavy stého výročí vzletu Pearsova letadla. A to přesto, že kromě vzpomínek pamětníků není vlastně žádný hmatatelný důkaz o tom, že Pearse létal dříve než bratři Wrightové. A když už jsme u toho létání - navíc se také neví, jestli Pearse v roce 1903 svůj stroj pilotoval a zda může být zároveň považován i za prvního letce...
A co na to Američané?
Ani to se neví. Ale reakce se dá předpokládat.
Další texty, uveřejněné v pravidelné rubrice Napínavé bádání najdete V ARCHIVU PŘÍSPĚVKŮ.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdo povede Spolu v Praze a jaké trumfy může vytáhnout hnutí ANO? Sestavování kandidátek hodnotí komentátorka
-
Desítky zraněných po nehodě lanovky v lyžařském středisku ve Španělsku. Lidé vypadli ze sedaček
-
Pomoc po povodních pokračuje. Někteří architekti nabízí své služby zdarma nebo za náklady
-
Vymlácená skla i rozbité světlomety. Neznámý vandal u dálnice na Ústecku poškodil šest aut pendlerů