Autorovi Ďábelské bible přezdívají Písař písařů

20. září 2017
Ďáblova bible

Podle pověsti sepsal Ďáblovu bibli hříšný mnich. Aby ušel trestu, slíbil sepsat všechno vědění své doby do jediné knihy. O půlnoci ale pochopil, že to nestihne a řekl o pomoc ďáblu. Ten pak do knihy vpašoval svůj portrét, podle které dostal největší rukopis světa své jméno.

Pravda ale nebude o pověsti tak úplně daleko. Tedy vyjma těch pekelných mocností, pochopitelně. Odborníci se shodují v tom, že obrovitánskou knihu sepsal jediný člověk a to ve velmi krátkém čase.

„Tehdy se na psaní knih písaři střídali,“ říká Alena Kvapilová z mosteckého muzea, které Codex Gigas ode dneška vystavuje.

„Odborníci jsou dnes schopni poznat, kterou pasáž psala jiná ruka. Anebo když psal rukopis jediný člověk, bylo vidět, jak se mu písmo časem mění. U Ďáblovi bible je rukopis stále stejný. Je jasné, že patří jednomu člověku a že se nestihl proměnit. Tedy, že kniha vznikla v rekordně krátkém čase,“ vysvětluje tajemno kolem skutečně gigantické knihy Kvapilová.

Další záhadou je osm stran, které z bible někdo vyřízl. Stalo se to pravděpodobně krátce po jejím vzniku a nikdo přesně neví, co na těch osmi stranách bylo. Ta ďábelská ale zůstala. „Ďábel symbolizuje zlo, a to do Bible prostě asi patří,“ uvažuje Kvapilová.

Codex Gigas byl sepsán v Čechách. Ovšem těsně před uzavřením Vesfálského míru ho ukořistila švédská vojska a od té doby je majetkem Švédska.

„Originál knihy opustil švédskou akademii od šestnáctého století jen třikrát. Jednou byl v New Yorku, jednou v Mnichově a jednou v Praze,“ říká Kvapilová a listuje stránkami kopie nebo chcete- li makety, kterou podle zdigitalizovaného originálu vyrobili čeští knihaři.

V Mostě bude Codex Gigas k vidění až do konce října.