Automoto: Český vozový park roste a stárne!

10. březen 2014

Také jste si už všimli, že počet automobilů na českých silnicích rok od roku roste? Podle statistik se také zvedá jejich průměrný věk.

Za minulý rok, samozřejmě hned po osobních automobilech, přibylo motorek. Jsou to zároveň nejstarší stroje, které na našich silnicích jezdí. Počet registrovaných motocyklů se v roce 2013 zvedl o 19 300, a jak to vypadá, letos by mohla padnout milionová hranice. Dohromady je teď u nás evidováno kolem 984 000 jednostopých strojů.

Co je ale zarážející, je průměrný věk motorek - 32 let. Může za to hlavně velké množství starých strojů domácích značek Jawa a ČZ a také dovoz letitých ojetin ze zahraničí.

Na druhou stranu se není čemu divit. Motorka se dá uskladnit lépe než automobil, často se jí také věnuje víc péče a motorkáři vyrážejí hlavně v létě, když je sucho. Motorky tak o jeden a půl roku předběhly dokonce i kategorii traktorů.

Osobních automobilů je v současnosti evidováno téměř 4 788 000. V minulém roce se jich zaregistrovalo více než 89 000. Zvýšil se i průměrný věk vozového parku, a to z 13,9 na 14,2 roku. V západní Evropě je přitom průměrný věk automobilů 7 až 8 let.

Z nových členských států Evropské unie na tom ale nejsme nejhůř - průměrný věk kolem 15 let není ničím neobvyklým. Nejvíc se u nás stále prohání voz§ značky Škoda, následuje Ford, Volkswagen, Renault a Peugeot.

Přibylo také více než 8000 náklaďáků a 2500 traktorů, naopak ubylo skoro 1500 tahačů a 13 autobusů. Podtrženo, sečteno čítá vozový park České republiky 6 639 209 registrovaných strojů!

autor: Milan Král
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.