Automobily a zatmavovací fólie

9. únor 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Policista při měření propustnosti skla automobilu
0:00
/
0:00

V poslední době se množí problémy s tzv. zatmavovacími foliemi na automobilech. Jak správně postupovat, pokud už folie máme, nebo si je chystáme pořídit?

Zatmavovací folie jsou na autech sice pěkné, ale ne vždy splňují zákonem dané normy pro propustnost světla. Přední ztmavená boční skla musejí mít podle zákona propustnost minimálně sedmdesát procent. U čelního skla je to sedmdesát pět procent a u zadního skla nesmí fólie zakrývat třetí brzdovou svítilnu. Ostatní skla nejsou limitována.

I když si majitelé aut nechají nalepit certifikovanou fólii, nemusí jejich skla splňovat kritéria. Mohou mít ztmavená skla již z výroby. Tyto hodnoty se sčítají a sklo poté nemá požadovanou propustnost.

A co tedy čeká na řidiče, kteří mají špatné zatmavovací folie? Jednoduše řečeno správní řízení pro přestupek, protože, jak dodává Jiří Ušák z dopravní policie, tato věc se řeší jako každá jiná závada na vozidle: „Pokud je nějaká pochybnost, tak se vozidlo oznamuje a správní orgán potom zjišťuje na stanici technické kontroly výstup z toho, zda to vozidlo má nebo nemá fólie odpovídající normám...“

autor: bach
Spustit audio