Augustin Schránil
Dne 15. ledna 1878 se do počtené rodiny drobného zemědělce v Lenešicích u Loun Václav Schránila narodilo další dítě – syn. Dostal jméno Augustin.
Prý už ve čtyřech letech se zajímal, jakou hudbu hraje v kostele na kůru na housličky pan řídící – a když začal chodit do školy, hudební talent rozpoznali i učitelé. První housličky dostal od rodičů až po mnoha prosbách. A pak hrál všude – nejčastěji prý na pastvě, když vyváděl dvě krávy ze chléva na louku za vsí.
Na studia konzervatoře ale doma nebyly peníze a tak mladý houslista se dal dobrovolně zapsat k vojenské kapele legendárních plzeňských pětatřicátníků. V prestižním orchestru se velmi dobře uvedl a tak když se po letech uvolnilo místo kapelníka v bosenském Gorazdu, byl tam převelen, aby kapelnictví hudby tamního praporu převzal.
Když si odsloužil vojnu, vrátil se do rodné obce. Vedl místní kapelu, doprovázel všechny plesy a bály a brzy si jeho bandu začali zvát i pořadatelé akcí z okolí. Práci našel v místním cukrovaru. Vzhledem k mimořádně kladnému ohlasu na jeho vystoupení se nabídky jen hrnuly.
Doprovázel sokolská cvičení, žádali si jej pořadatelé divadelních vystoupení. Aby si vychoval dostatek muzikantů, založil Schránil v Lenešicích vlastní hudební školu, kde vyučoval denně po práci – od pěti do osmi večer. Tiskem dokonce vydal učebnici s nejjednoduššími skladbami.
A protože nikdy nezapomněl na to, z jakých poměrů vyšel, na provozování hudební školy nezbohatl – vždyť měsíční školné tam bylo sedm korun. Za léta existence prošlo lenešickou hudebnou na sedm set dětí, z nichž mnohé úspěšně absolvovaly konzervatoř. Přišla ale první světová válka a otec tří dětí musel na vojnu.
Krátce po příchodu na frontu byl střelen do nohy, léčil se ve Vídni a následně byl odeslán do civilu. Štěstí v neštěstí. S hudbou prožil celé meziválečné období a jeho optimistické melodie se hrály i v letech druhé světové války. To už byl Schránil členem Svazu skladatelů a jeho skladby pronikly i do vysílání rozhlasu, kde se občas objevovaly ještě na konci padesátých let. Český muzikant Augustin Schránil zemřel v únoru roku 1953.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Důvěřovat byla chyba.‘ Místostarosta Prahy 17 po kauze s 197 hodin trvající opravou branky rezignoval
-
Z Pásma Gazy americká Riviéra? ‚Bizarní‘ Trumpův plán se rovná čistkám a ohrožuje příměří, míní expert
-
Ipsos: ANO by ve volbách překonalo 36 procent. Kolem klíčové hranice jsou čtyři uskupení
-
Oceláři, petardy a hranolky. V Bruselu protestovali odboráři z celé EU za ‚záchranu průmyslu‘