Arónie – opomíjený zachránce civilizovaného člověka

8. září 2021
Minuta o zdraví

V zahradách, v parcích a občas i na okrajích lesů se můžeme setkat s keři arónie, lidově zvané černá jeřabina. V těchto dnech je poznáte podle do červena zbarvených listů a hroznů černých bobulí. Nejspíš také budou v obležení ptactva, které zrající plody přímo zbožňuje. Měli bychom si z ptačích kamarádů vzít příklad. Těžko bychom totiž našli rostlinu, která v sobě skrývá tolik prospěšných látek najednou.

Arónie zůstává často nepovšimnuta a nevyužita. Je to obrovská škoda, protože podle výzkumů se jeví jako učiněný zachránce civilizace. Látky, které obsahují bobule, jsou výbornými pomocníky v boji s civilizačními chorobami, jako jsou vysoký krevní tlak, usazování cholesterolu v poškozených cévách, stres a nedostatečnost imunitního systému.

Už třeba koexistence vysoké hladiny jódu, draslíku a hořčíku je jedinečná. Tyto látky jsou důležité pro normální fungování metabolismu a nervové soustavy. Je dokázáno, že působením šťávy arónie se vyrovnávají procesy vzruchu a útlumu v mozku a snižuje se emocionální nerovnováha. Arónie je také velmi bohatá na vápník a fosfor, celou řadu vitamínů, z nichž prim hraje vitamín C. Ten společně s obsaženým rutinem a flavonidy pomáhají uzdravovat poškozené cévy.

Plody obsahují přírodní sorbit, tedy náhražku cukru, vhodnou i pro diabetiky. A asi nejpozoruhodnější látkou jsou autokyany, které jsou předmětem vědeckých studií kvůli svým účinkům proti rakovinnému bujení.

Antokyany – zabijáci rakoviny

Antokyany jsou flavonidy s velmi silnými antioxidačními účinky. Působí proti volným radikálům, které vznikají v našem těle jako produkt metabolismu, a které ve velkém množství organismus nejen zatěžují, ale mnohdy velmi poškozují. Antokyany tak chrání náš imunitní systém a mají výrazný protizánětlivý účinek.

V plodech arónií se nacházejí v mnohem vyšším množství, než v jiných rostlinách. Vědci mají za to, že právě díky vysokému obsahu antokyanů je arónie velmi odolná proti škůdcům, negativnímu působení ultrafialového záření a plísním. To si koneckonců můžete ověřit sami, že otrhané bobule vydrží v lednici i několik týdnů, aniž by je nějaká plíseň napadla.

Čtěte také

Co je asi nejzásadnější, antokyany mají protinádorové účinky. A nejen ty preventivní – vědecké studie dokázaly, že u některých tipů rakoviny, zejména postihujících trávicí trakt, dokáží antokyany nádorové buňky ničit a zpomalovat tak růst nádorů. Proto se arónie dostává v posledních letech na seznam plodin, které podporují boj s onkologickými onemocněními.

Jak zpracovat arónii?

Arónie chutná trpce a je tedy vhodné ji nekonzumovat v čerstvém stavu. I když tepelné úpravy většinou nedoporučujeme, tady uděláme výjimku s lehkým srdcem. Sice se zpracováním do džemů a kompotů připravíme o jistou dávku vitamínů, ale v arónii je vysoký obsah jiných látek, které stojí za to využít.

Kompot (ilustrační foto)

Nejchutnější a nejčastěji využitelná je arónie v podobě džemu, kompotu nebo sirupu. Vyplatí se ji také usušit a pak třeba použít místo rozinek do moučníků a nádivek. Sušené plody se dají přidat do ovocného čaje, ke směsím na müsli, a také se dají konzumovat samotné jako účinný lék při průjmových onemocněních. V tomto případě stačí rozkousat polévkovou lžíci sušených plodů.

Pokud usušenou arónii přes noc namočíte do vody a ráno přidáte do bílého jogurtu, vyrobíte si nejen velmi zdravou, ale také velice chutnou snídani – mimochodem prospěšnou pro diabetiky, protože, na rozdíl od mnoha jiných druhů ovoce, v arónii obsažené cukry diabetikům svědčí.

Zkuste sirup!

I když se sirup z arónie nijak tepelně neupravuje, vydrží bez kvašení a plesnivění i několik měsíců. K výrobě sirupu potřebujete zhruba 2 litry plodů arónie, vodu, 80 gramů kyseliny citronové a 2 kila cukru.

Omyté plody nasypte do 4litrové sklenice, přidejte kyselinu citrónovou a zalijte vychladlou převařenou vodou až po okraj. Takto ponechejte asi 2 dny macerovat. Pak plody ve vodě rozmačkejte a roztok nechejte vykapat přes plátno. Na každý litr tekutiny přidejte kilo cukru, za občasného míchání nechte rozpustit (trvá to asi dvě hodiny) a pak sirup slijte do lahví a uchovávejte v chladu.

Sirupy poslouží jako základ pro přípravu chlazených i teplých nápojů. Můžete si ho přidávat třeba do čaje, nebo ho pouze ředit vodou a ochutit citronem. Zajímavě ho využijete, pokud si s ním polijete palačinky nebo lívance.

autor: Jindra Moravcová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?