ARCHIV PLANETÁRIA
ARCHIV
Stalo se
Pravidelné rubriky:
Procházka oblohou (vždy 1. pořad v měsíci)
Napínavé bádání (2. pořad v měsíci)
Mýty, domněnky, objevy a omyly astronomie (3. pořad v měsíci)
Kratochvilná vyprávění o tajemných místech (4. pořad v měsíci)
TEPLICKÁ LEBKA PATŘÍ KRÁLOVNĚ JUDITĚ
(Planetárium 26.1.2003) Rozřešení jedné historické záhady se dočkalo město Teplice. Skončil totiž výzkum, který měl za cíl určit totožnost kosterních pozůstatků významné osoby, objevených v 50. letech minulého století při archeologickém výzkumu zdejší románské baziliky a kláštera. Jejich zakladatelkou byla matka prvního českého dědičného krále Přemysla Otakara I., manželka Vladislava II., královna Judita.
DALEKÁ POUŤ KE KOMETĚ 46P/WIRTANEN
(Planetárium 19.1.2003) "Kometa Wirtanen je těleso, na kterém bychom mohli přistát s nějakým výsadkovým modulem a mohli bychom provádět měření přímo z povrchu. Což je úžasný nápad a úžasný cíl," říká Ivo Míček. A právě takový měl být cíl sondy Rosetta. Na svou pouť se měla vydat v průběhu měsíce ledna. Start byl však na poslední chvíli odložen - a to hned o dva a půl roku! Jak k tomu uvedla BBC, vědci musí sondě najít nový cíl, jinou kometu. A my vám tak misi sondy Rosetta představujeme s daleko větším předstihem, než jsme původně měli v úmyslu. Vše, co je o ní řečeno však v principu platí. Jen místo komety Wirtanen si musíte dosadit nějakou jinou kometu.
UFO, RENDLESHAM FOREST: Odtajněná záhada?
(Planetárium 12.1.2003) K události, o níž bude řeč, došlo v Rendleshamském lese u města Woodbridge poblíž Ipswiche ve východní Anglii - bylo to 27. prosince roku 1980. Informace o tom, co přesně se v lese stalo byly a bohužel i nadále jsou velmi kusé. Jak říká ufolog Vladimír Šiška z Projektu Záře, důvod je jasný...
Dopis posluchače:
Nejpodrobnější informace najdete na www.rendlesham.com a rozhodně to nevyznívá ve prospěch UFO. Procházka.
Z archivu Planetária: ZLATÁ KELTSKÁ MINCE Z ČESKÉHO RÁJE
(Planetárium 26.8.2001) Zajímavý nález učinil v červnu roku 2001 v jedné z jeskyní Českého ráje archeolog Petr Jenč. Byl jím jeden zlatý mušlovitý statér - vůbec nejtěžší keltská mince ražená ve 2. - 1. století před narozením Krista na našem území. Jde o vůbec první nález keltské mince ve skalní dutině na území celé České republiky.
JAK SE FOTOGRAFUJÍ TAJEMNÁ MÍSTA
(Planetárium 29.12.2002) Každý z nás má svá tajemná místa. Někdo se k nim chodí těšit, jiný bát, jen málokdo je však systematicky fotografuje... Případ fotografky a nakladatelky Marie Holečkové je v tomto ohledu skutečně raritní. Její fotografie zachycují ve velké většině právě místa, spojená s tajemstvím, místa, považovaná za léčivá a nebo místa jinak znamenitá.
KELTSKÝ PANTEON
(Planetárium 22.12.2002) Vánoce sice staří Bójové neslavili, nicméně památkou na jejich obřady je nám dodnes čarovná snítka jmelí. Jak vlastně vypadal keltský Panteon? Víme, že dávní obyvatelé střední a západní Evropy uctívali stromy, skály, jeskyně a tůně. A jací byli jejich bohové? Vypráví archeolog Petr Drda.
KRUTÉ HRY POD KAMENNÝMI KRUHY
(Planetárium 15.12.2002) V troskách starých středoamerických indiánských měst se nám až do dnešních dnů dochovala pěkná řádka honosných kamenných staveb zajímavého určení. Jsou to hřiště, na kterých se kdysi hrávala prastará indiánská míčová hra. Slovo "hra" však podstatu věci nevystihuje úplně do důsledku. Vždyť co je to za hru, když při ní jde o život. Co o ní a jejich pravidlech víme či nevíme dnes? Ptali jsme se Kateřiny Klápšťové.
ARCHEOLOGIE TURNOVSKA
(Planetárium 1.12.2002) Od září roku 2002 je v Okresním muzeu Českého ráje v Turnově k vidění výstava, představující to nejpodstatnější z nedávných archeologických nálezů v Turnově - Maškových zahradách a také na dalších zajímavých lokalitách Turnovska, jako jsou například Trosky a nebo hrad v katastru Dolních Štěpanic.
PEYOTL, MANDRAGORA A DALŠÍ. Zajímavosti ze světa halucinogenních rostlin
(Planetárium 24.11.2002) S drogami jsme ve styku všichni, a to dennodenně. Vždyť koneckonců i každý kuřák cigaret je drogově závislý, ať se mu to označení líbí nebo ne. Látky, které tak nepříznivě působí na naše duševno a v řadě případů následně i na naši tělesnou schránku pocházejí převážně z rostlin. Hovoří o nich botanik Libor Kunte.
ARCHEOLOGOVÉ V LOVOSICÍCH
(Planetárium 24.11.2002) Řekne-li se "průmyslová zóna", vybaví se vám nejspíše výrobní haly, provozy nebo velkosklady. Zkrátka nic moc záživného. Lovosická průmyslová zóna, na které investoři z Japonska staví nové provozy, však nedávno vydala cenné svědectví minulosti. Stalo se tak díky záchrannému archeologickému výzkumu.
KOČVARY, 1802. PRVNÍ ARCHEOLOGICKÝ VÝZKUM V ČECHÁCH
(Planetárium 3.11.2002) Prvním, kdo u nás podnikl řízený archeologický výzkum, byl Johann Hyacint Arnold. Svůj objev učinil před rovnými dvěma sty lety poblíž Lochovic na Hořovicku, jihozápadně od Berouna. O Arnoldově polozapomenutém průzkumu mohylového pohřebiště u Kočvar jsme hovořili s Karlem Sklenářem.
OBSERVATOŘ NA MILEŠOVCE
(Planetárium 27.10.2002) Milešovka je pravá královna Českého středohoří. V sečteném průměru je to největrnější hora s nejvyšším počtem zaznamenaných bouřek u nás; ne nadarmo jí Němci říkali Donnersberg, tedy Hromová hora. O víkendu 19. a 20. října proběhly na Milešovce tradiční Dny otevřených dveří. Zdejší observatoří nás provedl Jaroslav Fišák.
AMATÉŘI VE VESMÍRU
(Planetárium 13.10.2002) Nejen velké výzkumné týmy a kosmické velmoci dobývají vesmír. Snaží se o to i amatéři, sice ve skromných podmínkách, ale plni entuziasmu. Kdo z nich má šanci vzlétnout do vesmíru ve vlastní raketě? Píší o tom Frederik Velinský a Marcel Grün.
Tornáda v Čechách (září 2002)
Nebezpečné planetky (září 2002)
Po potopě (srpen 2002)
Docela zvláštní sekerka (srpen 2002)
Pohledy do dávných časů (červenec 2002)
A kroupy padají... (červenec 2002)
Návštěva Muzea alchymie v Kutné Hoře (červen 2002)
Deset let letecké archeologie v Čechách (květen 2002)
Tajemství šablonové malby (duben 2002)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Troubky se evakuují, své domovy odmítlo opustit 805 lidí. Velká voda má dorazit nad ránem
-
Právník Nahodil: Výzva k evakuaci je poslední varování. Za neuposlechnutí hrozí až 100 tisíc pokuta
-
Déšť se rozšíří na celé území Česka, nechoďte do lesů a parků, vyzval ministr Hladík
-
‚Nemá to cenu.‘ Lidé v Troubkách zůstávají navzdory blížící se povodni, evakuační autobusy nevyužili