4. únor: televizní výročí a zpěvák Oceánu

4. únor 2019

Zima ještě nekončí. Říká to i pranostika. O svaté Veronice bývá ještě sanice. A když je zima, dá se sedět pěkně v teple doma, třeba u televize.

Jistě si vybavíte doby, kdy nám vysílaly jen dva programy. Jeden byl, jak se říká, za osmnáct, a ten druhý bez dvou za dvacet. Když už dávali něco jiného než zemědělský magazín nebo vojenský azimut, byla to skoro událost. Na druhou stranu, měli lidi po večerech čas na jiné věci a porodnost vesele stoupala. Vše se změnilo právě před 25 lety. To totiž začala u nás vysílat první komerční stanice, a i když měla v projektu hodně slov o vzdělávání a kultuře, záhy jsme byli obohaceni různými nekonečnými seriály a zpravodajstvím, jaké u nás do té doby nikdo neviděl. Ale tak je to dobře, každý si dneska může vybrat, co má rád a je vcelku běžné, že máte na ovladači i stovku programů.

Dnes bych vám chtěl připomenout českého zpěváka, který odešel bohužel až příliš brzy. Petr Muk začínal v 80. letech ve skupině Oceán, a když se svým černým pláštěm vstoupil na jeviště, bylo to v naší popmusic doslova zjevení. V roce 2010 bohužel předčasně zemřel a právě dnes by mu bylo teprve 54 let.

autoři: Petr Beran , Redakce ČRo Sever
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.