30. listopad: původ krtečka a paní ze zámku

30. listopad 2018
Stalo se dnes

Dnes je pátek 30. listopadu, a my začneme pranostikou: „Přijdou-li větry s Ondřejem, dobré zimy se nadějem“.

Teď je už na stole jen otázka, co si každý z nás představuje pod pojmem dobrá zima. Měli jste jako děti rádi krtečka? A vzpomínáte si, jak vyráběl plátno? Právě tenhle příběh stál u zrodu fenoménu, který vozíme do Číny a který se dokonce podíval i do vesmíru.

V roce 1950 dostal výtvarník Zdeněk Miler nabídku, aby zpracoval pro děti téma, jak se vyrábí plátno. Milerovi se téma nelíbilo, stroje neměl rád, a tak přemýšlel, jak by ten strohý, technologický postup oživil pomocí zvířátek.

Jenže skoro všechna už obsadil ve svých filmech Walt Disney. A tak možná tehdy rozhodlo jedno náhodné zakopnutí o krtinec. V roce 1956 vznikl první příběh o krtečkovi a hned získal cenu na filmovém festivalu v Benátkách. A těch krtečků vzniklo nakonec přes 70.

Zdeněk Miler už další nenakreslí, opustil nás 30. listopadu před sedmi lety. A ještě přání k narozeninám. Dnes je slaví výborná česká herečka, kterou má většina z nás zafixovanou v seriálu „Život na zámku“. Kateřině Macháčkové je dnes 69 let. Gratulujeme. Hezký poslech přeje Petr Beran.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.