3. červenec: lidové auto a světový skladatel

3. červenec 2018
Stalo se dnes

Dnes je úterý 3. července, svátek má Radomír. K prázdninám patří cestování, a k cestování zase auto. Těžko říct, jak by vypadaly automobily dnes a hlavně kolik by jich tak asi jezdilo, nebýt dnešního oslavence.

Tím oslavencem je Ford model T, neboli Lízinka. Bylo to první auto, které si skoro každý mohl dovolit, skoro každý opravit, a pokud jste chtěli černou, mohli jste si vybrat i barvu.

Pan Ford zavedl pásovou výrobu na montážních linkách, tehdy v podstatě unikum. Prý ho inspirovala návštěva moderních jatek. No vida, nebýt smrti dobytka, asi by se auta ještě dnes montovala ručně v dílnách.

Nemáme v Čechách příliš hudebních skladatelů, kteří by měli světové renomé. Leoš Janáček mezi ně rozhodně patří. Chudý synek pocházel ze 14 dětí a díky klášternímu stipendiu mohl vystudovat.

Neměl to v životě lehké. V hudbě hodně využíval folklórních prvků, a to se tehdy u české kritiky „nenosilo“. Takže, jak už to tak bývá, si ho ve světě cenili mnohem víc než tady.

Ne nadarmo se říká, že doma není nikdo prorokem. Leoš Janáček se narodil v roce 1854. 

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.