29. listopad: první fonograf a Anče z Krkonoš

29. listopad 2018
Stalo se dnes

Dnes je čtvrtek 29. listopadu, svátek má Zina. Dovedete si představit jeden den bez nakupování? Já mám vždycky o víkendu u nákupních center pocit, že my Češi snad ani jinou zábavu nemáme.

Co si takhle zkusit jeden den nekoupit vůbec nic? Příležitost máte právě dnes, protože ve světě je takzvaný „Buy Nothing Day“ – den proti konzumerismu. Myslím, že tenhle svátek bychom klidně mohli převzít taky.

Kde bychom tady u nás v rozhlase byli nebýt pana Edisona! Nemyslím na žárovku, i když ta nám tu taky svítí, ale na fonograf. Byl to první přístroj na záznam, ale taky přehrávání zvuku.

Pan Edison ho veřejnosti představil 28. listopadu 1877. A víte, co bylo na vůbec prvním historickém záznamu? Jeden by čekal nějaké umělecké dílko, ale kdepak. Prvním záznamem byla dětská říkanka „Mary had a little lamb“.

Pojďme popřát taky k narozeninám. Dnes je slaví skvělá herečka, která pro mě už navždycky zůstane Ančetem u Trautenberka.

Hana Maciuchová je držitelkou mnoha hereckých ocenění. Kromě jiného vyhrála hned třikrát naší rozhlasovou anketu neviditelný herec. Dnes je jí 73 let. Gratulujeme. Hezký poslech přeje Petr Beran.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.