25. leden: první zimní olympiáda a komikova smrt

25. leden 2019

Dnes je pátek 25. ledna, svátek má Miloš. Mrazy nám zvesela pokračují, tím pádem si milovníci zimních sportů opět mohou přijít na své.

Zimní sporty jsou dost populární, ale až do ledna 1924 byly vlastně takovou olympijskou popelkou. Zatímco sportovci letní už měli nějaké ty olympiády za sebou, zimní kolegové poprvé mohli vyrazit na olympiádu právě 25. ledna 1924, a to do francouzského Chamonix.

Dokonce i mladé Československo vyslalo do Alp hned 26 zástupců. Ne medaili jsme sice nedosáhli, ale docela úspěšní byli naši krasobruslaři a lyžaři.

Naopak hokejová reprezentace obdržela zřejmě největší výprask ve své historii – s Kanadou jsme ostudně prohráli 30:0. To už se snad opakovat nebude.

Dnes také vzpomeneme na komika, který si vysloužil přezdívku Klobouk. Na Jiřího Wimmera se nedá zapomenout. Jeho scénky z „Možná přijde i kouzelník“ jsou nepřekonatelné.

Jenže ouha… V civilním životě to s ním zase tak veselé nebylo. Byl dvakrát ženatý a dvakrát rozvedený. Téměř po celý svůj život trpěl silnými depresemi a psychickými problémy, třikrát se neúspěšně pokusil o sebevraždu, několikrát se také léčil z alkoholismu v protialkoholní léčebně.

Zemřel před 18 lety, 25. ledna, tragicky sražen autobusem, když pod vlivem alkoholu přelézal zábradlí na Vítězném náměstí v Praze-Dejvicích. Hezký den přeje Petr Beran.

autor: Petr Beran
Spustit audio