24. leden: zlatá horečka a nejčastější kompliment

24. leden 2018
Stalo se dnes

Dnes je středa 24. ledna a svátek slaví Milena. Z kalendáře bych dnes rád vytáhl jednu pranostiku: „Svatý Tymotej ledy láme, nemá-li je, nadělá je“. Dokazuje nám, jak byli naši předkové mazaní, ať bude, jak chce, pranostika platí.

Seznam mezinárodních dnů je dalekosáhlý a občas nad nimi zůstává rozum stát. Dnešek není výjimkou. K datu 24. ledna najdete mezinárodní den komplimentů. Probůh, to si někdo musel dát práci, než ho taková věc napadla.

Pozor, nejčastěji používaným světovým komplimentem je prý: „Ty krásně voníš“. No nevím, jestli tím kolegovi v rozhlase udělám radost, ale vy to rozhodně zkuste!

Teď poněkud vážněji. Bůhví, kde by byly dneska Spojené státy, nebýt takzvané „zlaté horečky“. Ta odstartovala právě 24. ledna 1848.

Jak se to stalo? Při stavbě Sutterovy pily v Colomě v Kalifornii bylo chlapíkem, který se jmenoval James Marshall, objeveno zlato. A protože je člověk tvor chamtivý, zpráva se rychle rozšířila. Výsledkem bylo na 300 000 zlatokopů, kteří se vydali pátrat do Kalifornie po zlatu.

Třeba ze San Franciska, malé osady s dvěma sty lidmi, se během pěti let stalo skoro čtyřicetitisícové město. A za všechno mohly žluté valounky, které se prý ze začátku daly jen tak sbírat po zemi.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.